Aktualności
Czwartek, 23 lutego 2017 18:23

Doradcy zawodowi ruszyli w Małopolskę

Ponad 400 pracujących osób skorzystało z porad zawodowych, jakie od początku 2017 roku są organizowane w ramach projektu „Kierunek Kariera”, koordynowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie – jednostkę Województwa Małopolskiego.
Aż 150 z nich odwiedziło w tym celu doradców zawodowych w mobilnych punktach, które od niemal dwóch miesięcy przemieszczają się po Małopolsce. Dotychczas odwiedzili oni 25 miejscowości. A to nie koniec. W najbliższych tygodniach doradcy będą wykonywać Bilans Kariery dla mieszkańców m.in. Oświęcimia, Myślenic, Miechowa, Skawiny, Chrzanowa, Bochni i Dąbrowy Tarnowskiej.

Jeżeli zapytamy przypadkowe osoby dla kogo przeznaczone jest doradztwo zawodowe, pewnie większość z nich odpowie, że dla młodzieży i osób bezrobotnych. To prawda. Te dwie grupy są bowiem najczęściej obejmowane taką formą pomocy. Ale trzeba pamiętać, że nie tylko oni mogą korzystać z usług doradców zawodowych. Projekt „Kierunek Kariera” powstał po to, aby z tej możliwości skorzystali też Małopolanie czynni zawodowo

– mówi wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys.

Projekt „Kierunek Kariera”, który zainicjowano w Małopolsce w ubiegłym roku ma zachęcać osoby pracujące do korzystania z bezpłatnych porad zawodowych i zwracać ich uwagę na konieczność stałego rozwoju edukacyjnego i zawodowego. To wciąż nie jest normą. Jak wynika z raportu „Kształcenie po szkole” tylko 6% pracujących Polaków korzysta z usług doradcy zawodowego.

Jak zauważają specjaliści z WUP w Krakowie powodów może być kilka: niedostateczna informacja o możliwości skorzystania z porad, brak czasu czy niewystarczający dostęp do tego typu usług w ich okolicy. Dotychczas pracujący mogli korzystać z doradztwa oferowanego przez Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie. Osoby poszukujące pracy dodatkowo mogły liczyć na pomoc doradców zawodowych z powiatowych urzędów pracy.

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, poprzez projekt „Kierunek Kariera” postanowił zmienić wizerunek poradnictwa oraz umożliwić osobom pracującym szerszy dostęp do usług doradców zawodowych. W porozumieniu z gminami, centrami kultury oraz bibliotekami, które użyczyły doradcom swoje siedziby, w niemal 25 miejscowościach osoby pracujące mogą skorzystać z usługi doradczej Bilansu Kariery

– informuje dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Jacek Pająk.

W najbliższym czasie dyżury doradców zawodowych zaplanowano w: Bessowie, Bochni, Brzesku, Chrzanowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Gnojniku, Kętach, Krzeszowicach, Niedźwiedziu k/Słomnik, Miechowie, Myślenicach, Oświęcimiu, Skawinie, Słomnikach, Zakliczynie i Żabnie. Co ważne, dyżury z reguły odbywają się w godzinach popołudniowych, często trwają do godziny 18:00 lub 19:00 lub w weekendy. Szczegółowy harmonogram dyżurów jest dostępny na stronie: Małopolski pociąg do kariery.

Z możliwości, jakie daje projekt „Kierunek Kariera” mogą korzystać osoby pracujące, również te, które prowadzą własną, jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniają pracowników. Osoby te powinny być związane z Małopolską – tu pracować, mieszkać lub uczyć się. Jednocześnie powinny mieć więcej niż 25 lat i posiadać wykształcenie średnie (ukończone liceum lub technikum) potwierdzone maturą, a w przypadku osób, które ukończyły 50 lat - z dowolnym wykształceniem.

Projekt "Kierunek Kariera" jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Do 2023 roku dzięki tym środkom uda się przeszkolić nawet 25 tys. pracowników. „Kierunek Kariera” to jedyny w Małopolsce projekt oferujący dofinansowanie do szkoleń w postaci bonów szkoleniowych, który jest skierowany do osób indywidualnych. Jest to też jedyny w Polsce projekt tego typu o tak dużym zasięgu. Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na ten cel prawie 90 mln zł.

źródło: malopolska.pl

Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Cracov Fashion Week
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl