Golemo
Aktualności
Czwartek, 11 kwietnia 2013 20:09

Dni Ziemi dla poprawy środowiska. Mówmy o czystym środowisku - częściej i głośniej

Dni Ziemi mają nas uczyć dbania o środowisko. W Krakowie odbędą się już po raz piętnasty, 19 kwietnia. W planie obchodów, obok Krakowskiej Wystawy Ekologicznej, znalazł się również rajd rowerowy czy wymiana surowców wtórnych na sadzonki kwiatów balkonowych, tuje czy jałowce.
- Celem tej imprezy proekologicznej jest kształtowanie pewnych nawyków i zachowań mieszkańców miasta. Począwszy od tych najmłodszych, przedszkolaków a skończywszy na najstarszych - mówi Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Tadeusz Trzmiel.

Główną imprezą, w ramach obchodów Dni Ziemi, będzie Krakowska Wystawa Ekologiczna, w ramach której prezentować się będą poszczególni organizatorzy obchodów, działający na rzecz poprawy ochrony środowiska. Będą tam: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Krakowski Holding Komunalny, Miejskie Przedsiębiorstwo Energii Cieplnej, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Jak podkreślają organizatorzy, rok 2013 będzie bogaty w wydarzenia proekologiczne.

- Dokładnie 20 lat temu rozpoczęliśmy działalność na rzecz poprawy ochrony środowiska w Małopolsce - mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Małgorzata Mrugała. Taka rocznica to doskonały moment, żeby nie tylko finansować obchody Dni Ziemi w Krakowie, ale także wziąć w nich czynny udział. Dlatego na Krakowskiej Wystawie Ekologicznej WFOŚiGW na swoim stoisku będzie prezentował osiągnięcia ostatnich 20 lat.

- Realizując inwestycje z zakresu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko sfinansowaliśmy 23 małopolskie inwestycje. To najwięcej w Polsce. To, co robią inne gminy ma ogromny wpływ na jakość powietrza i gospodarkę wodną Krakowa, ponieważ Kraków jest zlewnią dla wielu rzek, które wypływają z terenów gmin ościennych - tłumaczy prezes WFOŚiGW w Krakowie.

Ponieważ Dni Ziemi dedykowane są przede wszystkim mieszkańcom Krakowa, Wojewódzki Fundusz chce zaprezentować swoje działania związane z miastem oraz informować potencjalnych beneficjentów, w szczególności stowarzyszenia ekologiczne, o możliwości finansowania ich działań przez WFOŚiGW. Organizacje pozarządowe mogą starać się o wsparcie finansowe w dwóch formach: poprzez dotacje do 40%, gdzie wnioski składane są on-line oraz poprzez udział w konkursach, gdzie dofinansowanie wynosi aż 80%.

- Mając na uwadze ogromny problem, z którym borykają się mieszkańcy Krakowa, chcemy skupić się również na kwestii ochrony powietrza, na nowych możliwościach finansowania działań zmierzających do walki ze smogiem - wyjaśnia prezes Funduszu, Małgorzata Mrugała.

Z oferty WFOŚiGW w Krakowie mogą skorzystać poszczególni mieszkańcy, np. właściciele domków jednorodzinnych, którzy w ramach podpisanej umowy z BOŚ będę mogli starać się o dofinansowanie likwidacji palenisk węglowych., termomodernizacji, docieplenia budynków czy zastosowania odnawialnych źródeł energii.

Władze miasta przyznają, że program wymiany pieców cieszy się wśród mieszkańców coraz większą popularnością, bo krakowianie są coraz bardziej świadomi ekologicznie.

- W tym roku w pierwszym kwartale otrzymaliśmy 3,5 mln złotych, która w znaczący sposób wspomogła akcję wymiany pieców, do dyspozycji miasta obecnie mamy 7 mln złotych na ten cel. To pięciokrotnie więcej niż w ubiegłym roku. A wnioski spływają nadal. Tylko w tym roku do Urzędu Miasta wpłynęło już ponad 1200 próśb o dofinansowanie wymiany pieców - dodaje wiceprezydent Krakowa.

Krakowskie Dni Ziemi będą obfitować w konkursy, zabawy, wystawy oraz koncerty, dedykowane dzieciom i młodzieży. Impreza ma im przybliżyć tematykę ochrony środowiska naturalnego i zachowań proekologicznych. Na Krakowskiej Wystawie Ekologicznej, zorganizowanej w Alei Róż, odbędzie się zbiórka surowców wtórnych, które będzie można wymienić na sadzonki kwiatów balkonowych, tuje czy jałowce. Ponadto uczestnicy Dni Ziemi będą mogli wziąć udział w rajdzie rowerowym wokół łąk Nowohuckich, warsztatach recyklingowych czy sadzeniu drzew.

- Wszystkie te działania mają uwrażliwić mieszkańców na problemy ochrony środowiska. Dlatego Dni Ziemi są dobrą okazją by rozpocząć działania inaugurujące obchody 20-lecia Wojewódzkiego Funduszu. Kolejną wielką imprezą będzie Piknik Rodzinny na krakowskich Błoniach 8 czerwca - podsumowuje Małgorzata Mrugała.

Materiał filmowy z konferencji: tutaj.

opr. s/ zdj. Wiktor W. Kammer

źródło: Agnieszka Mirela Kammer, www.wfos.krakow.pl

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl