Aktualności
Czwartek, 5 września 2019 10:40

Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego? (art. sponsorowany)

Obecnie znajomość języków obcych to niezwykle cenna umiejętność, która jednak nie jest już postrzegana jako coś nadzwyczajnego, a obowiązkowego. Ma to odzwierciedlenie nie tylko w sferze zawodowej, ale także towarzyskiej. Dodatkowo należy podkreślić, że znajomość jednego języka obcego, chociażby angielskiego jest niewystarczająca i warto zdecydować się na naukę kolejnego.
W tym miejscu rodzi się pytanie: Który język wybrać? - i wiele osób decyduje się na niemiecki. Z całą pewnością możemy potwierdzić słuszność wyboru, a poniżej przedstawimy korzyści płynące ze znajomości tego języka.

Język niemiecki jest jednym z najczęściej używanych języków w Europie. To język urzędowy nie tylko w Niemczech, lecz także w Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu oraz w Lichtensteinie. Poza tym ma swoich użytkowników mi.in w: Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Kanadzie, Francji, Rosji, Australii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Chile. Ciekawostką jest fakt, że w Nambii ma status narodowego, a w przeszłości był także urzędowym. Język niemiecki należy do dziesięciu najczęściej używanych języków na świecie. Posługuje się nim ponad 230 milionów osób. Dzięki znajomości języka niemieckiego mamy możliwość porozumiewania się z większą liczbą osób oraz nawiązywania ciekawych znajomości.

Gospodarka Niemiec jest największą w Europie i czwartą na świecie. Niemcy zaliczają się też do trójki największych eksporterów światowych. W 2017 roku wartość niemieckiego eksportu zwiększyła się o 6,3 proc. i ustanowiła nowy rekord. Należy również pamiętać, że Niemcy to najważniejszy partner handlowy Polski i największy odbiorca polskich towarów. W Niemczech powstały jedne z najbardziej znanych przedsiębiorstw. Prym wiedzie branża motoryzacyjna i należą do niej m.in.: Mercedes, BMW, Volkswagen, Audi, Opel oraz Porsche. Poza wymienionymi koncernami z Niemcami powinny kojarzyć się takie marki jak: Siemens, Bosch, Henkel czy Haribo. Coraz więcej niemieckich firm uznaje Polskę za atrakcyjne miejsce do inwestowania i zakłada tu swoje firmy. Znajomość języka niemieckiego znacznie zwiększa szanse zawodowe oraz pomaga w nawiązaniu relacji biznesowych oraz utrzymaniu dobrych stosunków. Poza tym Niemcy mają niedobór wysoko wykwalifikowanych pracowników IT, lekarzy czy pielęgniarek. Zatem, znając język niemiecki nasi specjaliści mają realne szanse znalezienia pracy w tym kraju oraz karierę w innych państwach.

Możliwość podjęcia studiów w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi oferują studia na najwyższym poziomie i dlatego należą do krajów najczęściej wybieranych przez zagranicznych studentów. Renomowane uczelnie, bogata oferta studiów na wielu kierunkach oraz różnorodność form finansowania – wszystko to sprawia, że perspektywa studiowania w Niemczech jest naprawdę kusząca.. W Niemczech istnieje 109 uniwersytetów, 55 akademii muzycznych i artystycznych oraz 216 szkół zawodowych. Dla osób pragnących studiować w Niemczech, znajomość tego języka jest kluczowa, ponieważ każdy student nieposiadający niemieckiej matury, musi poświadczyć znajomość odpowiednim certyfikatem. W tym wypadku zależy to jednak od obranego kierunku studiów oraz uczelni. Większość uniwersytetów niemieckich organizuje egzaminy językowe tuż przed rozpoczęciem pierwszego semestru. Są to egzaminy DSH (Detusche Sprachprüfung für den Hochschulzugang), czyli niemiecki egzamin językowy do uzyskania dostępu na uczelnie wyższe. Egzaminy te składają się z części pisemnej oraz z części ustnej. Test ten ma na celu sprawdzenie, czy znajomości językowe kandydata są wystarczające, aby studiować na danym kierunku danej uczelni. Każda uczelnia posiada dokładnie określone własne wymagania odnośnie poziomu języka niemieckiego studentów z zagranicy, ale aby uzyskać miejsce na niemieckiej uczelni, należy uzyskać wynik wyższy niż 60%, to jest odpowiednik poziomu B2. W zależności od wybranego kierunku wynik ten może być wyższy, np. medycyna czy prawo.

Poza tym język niemiecki odgrywa ważną rolę w dziedzinie nauki (drugie miejsce na świecie). Pod względem wkładu w naukę i rozwój Niemcy zajmują trzecie miejsce. Przyznają również stypendia badawcze naukowcom z innych krajów. Aby takie stypendium otrzymać, niezbędna jest znajomość języka niemieckiego.

Niemcy mogą się także pochwalić ilością publikacji nowych książek, zajmują piąte miejsce na świecie, a tylko niewielki procent zostaje przetłumaczony. Znajomość języka niemieckiego otwiera dostęp do bardzo licznych pozycji literackich, daje również możliwość oglądania filmów, seriali, sprawdzania wiadomości i czytania reportaży w oryginalnej wersji. Większość stron internetowych pisana jest w języku niemieckim. Znajomość niemieckiego umożliwia zatem szeroki dostęp do informacji.

Turyści z krajów niemieckojęzycznych podróżują dużo i w różne miejsca na ziemi. Stanowią 40% wszystkich turystów, dlatego w większości hoteli, hosteli i innych ośrodkach, personel posługuje się językiem niemieckim. Wydają też więcej pieniędzy niż turyści z innych krajów, głównie spędzają czas z personelem oraz przewodnikami, którzy biegle posługują się ich językiem ojczystym i coraz chętniej spędzają urlop w Polsce.

To tylko niektóre z licznych korzyści płynące z nauki języka niemieckiego. Znajomość tego języka znacznie zwiększa atrakcyjność na rynku pracy, pozwala na zrobienie kariery zawodowej nie tylko w kraju, ale także poza granicami, w wielu miejscach na świecie i tym samym podnosi jakość życia. Wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się tego języka czy poprawić znajomość serdecznie zapraszamy na kursy języka niemieckiego w Warszawie do einfach so! Posiadamy bogatą ofertę i jako jedyni oferujemy specjalistyczne kursy języka niemieckiego, łączące wiedzę i umiejętności soft skills (w odniesieniu do klientów niemieckich) wraz z konkretną komunikacją w j. niemieckim.

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl