Kuter
Aktualności
Wtorek, 27 września 2016 16:27

Decyzja WSA: Uchwała antysmogowa zgodna z prawem

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił wszystkie skargi złożone na tzw. „uchwałę antysmogową” przyjętą na początku tego roku przez małopolski sejmik.
- Ten wyrok nie jest dla nas zaskoczeniem. Sąd potwierdził, że uchwała jest zgodna z prawem. Jesteśmy zdeterminowani, aby walczyć o czyste powietrze w Krakowie i Małopolsce. Uchwała dla Krakowa zacznie obowiązywać zgodnie z planem od września 2019 roku – komentuje wicemarszałek Wojciech Kozak.

Przypomnijmy, że „uchwała antysmogowa” została przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego 15 stycznia 2016 r. Uchwała wprowadza ograniczenia dotyczące rodzajów paliw używanych do ogrzewania na obszarze Gminy Miejskiej Kraków od 1 września 2019 roku.

Warto również dodać, że uchwała nie jest jedynym narzędziem w walce ze smogiem w Małopolsce. W latach 2013-2015 dokonano tu likwidacji ponad 11 tys. starych, niskosprawnych pieców i kotłów, a 2,3 tys. budynków poddano termomodernizacji.

Sporo możliwości jeśli chodzi o walkę o lepsze powietrze otwierają środki unijne zarezerwowane w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Na regionalną politykę energetyczną w ramach RPO WM 2014-2020 przewidziano aż 420 mln euro. Pierwsze nabory są rozstrzygane, trwa również akcja informacyjna dot. możliwości dofinansowania wymiany pieców.

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl