Aktualności
Piątek, 17 października 2014 18:19

Dawny budynek Straży Pożarnej dostanie drugie życie

ZAKOPANE. Droga do realizacji Zakopiańskiego Centrum Edukacyjnego, Sportowego i Kulturalnego „Sokół” w dawnym budynku Straży Pożarnej przy ul. Orkana 2a została otwarta. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i Biuro Promocji Zakopanego podpisały umowę o współpracy, mającej doprowadzić do realizacji tej inwestycji. Zaprezentowane zostały również pierwsze wizualizacje obiektu.
- Spełniło się marzenie wszystkich członków „Sokoła” i druhów, którzy w 1990 roku reaktywowali nasze Towarzystwo . Pierwszą decyzja, którą wówczas podjął zarząd pod przewodnictwem Franciszka Marduły, były starania o zwrot majątku, który kiedyś należał do „Sokoła” – mówił Stanisław Marduła prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem. – Chcę serdecznie podziękować zarówno panu burmistrzowi, panom wiceburmistrzom, panu przewodniczącemu, że w kwestiach dotyczących „Sokoła” w Urzędzie Miasta zawsze panowała zgoda. Nasza współpraca układała się wzorcowo i dzięki temu jesteśmy teraz w tym miejscu i będziemy w końcu mogli przeprowadzić tę inwestycję.

W wyniku wieloletnich starań Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz władz miasta Zakopane, decyzją Wojewody Małopolskiego, została miastu przekazana przez Skarb Państwa w formie darowizny część nieruchomości, położonej przy ul. Orkana w Zakopanem zabudowanej częścią budynku,  w którym  dawniej mieściła się siedziba Straży Pożarnej. Właścicielem drugiej części nieruchomości jest Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo  w Zakopanem, z którym Biuro Promocji Zakopanego zawarło porozumienie. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie prac nad stworzeniem Zakopiańskiego Centrum Edukacyjnego, Sportowego i Kulturalnego „Sokół”. Projekt przewiduje budowę ścianki wspinaczkowej, w starych garażach stworzona zostanie sala widowiskowo-sportowa, na wyższych piętrach znajdzie się zaplecze hotelowe dla zawodników, którzy przyjeżdżać będą na zawody. Do wyremontowanego budynku swoje biura przeniesie TG „Sokół”, a inne pomieszczenia będą dzierżawione lub przeznaczone na działalność społeczną .

- Proces pozyskania nieruchomości od Skarbu Państwa trwał bardzo długo. Dzisiejsze wydarzenie wieńczy wszystkie nasze starania. Cieszę się, że ten obiekt ma wreszcie gospodarzy – powiedział burmistrz Janusz Majcher, wręczając prezesowi Stanisławowi Mardule i dyrektorowi Andrzejowi Kaweckiemu symboliczne klucze do budynku. - Myślę, że znajdzie się tu miejsce zarówno na sport, jak i na kulturę. Jest tutaj tak olbrzymi potencjał, który możne zostać wykorzystany na rzecz miasta i jego mieszkańców. Cieszę się również, że rewitalizowany obszar centrum Zakopanego ciągle się powiększa. Już wkrótce podpisana zostanie umowa, dotycząca przeznaczenia budynku dawnej Szkoły Muzycznej na potrzeby Muzeum Sportu. Faktem jest, że centrum Zakopanego zmienia swoje oblicze, a na tym zawsze mi zależało.

Już w listopadzie rozpoczną się procedury przetargowe, dotyczące wykonie dokumentacji technicznej dla inwestycji. Remont rozpocznie się w przyszłym roku. Zakończenie prac planowane jest na 2017 r.
Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl