Aktualności
Niedziela, 27 listopada 2022 10:53

Czy dziś jest niedziela handlowa?

Czy w niedzielę 27 listopada będziemy mogli zrobić zakupy? W roku 2022 niedziel podczas których będziemy mogli zrobić zakupy zaplanowano jedynie siedem.
W dodatku, od lutego 2022 weszły w życie nowe, zaostrzone przepisy w zakresie handlu w niedziele, które między innymi ograniczyć mają obchodzenie zakazu, choćby poprzez świadczenie usług pocztowych.

Dotychczas sklepy, nawet te bardzo duże wprowadzały do oferty świadczenie usług pocztowych, i jako placówki pocztowe nie podlegały zakazom dzięki czemu bez przeszkód otwierały swoje podwoje w wolne niedzielę. Teraz, w myśl nowego prawa, aby placówka pocztowa mogła być otwarta w niedzielę, co najmniej 40% przychodu sklepu musi pochodzić z usług pocztowych. To znacząco ograniczy ilość "niedzielnych" placówek.

Z dniem 1 lutego w życie weszły też inne zmiany. Zakaz handlu nie będzie obejmował sprzedawców ryb, ale tylko w przypadku sprzedaży w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych. W okresie od 1 czerwca do 30 września zakaz handlu nie będzie obowiązywał w sklepach z materiałami i narzędziami rolniczymi. W każdą niedzielę będą otwarte skupy produktów rolnych, a także mleka i runa leśnego.

W konsekwencji ograniczenia działania placówek pocztowych względem struktury ich przychodów, niektóre sklepy korzystające z możliwości pracy w niedzielę będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu.

W niedzielę 27 listopada duże sklepy i galerie będą zamknięte!

Otwarte będą jedynie małe sklepy obsługiwane przez właścicieli, także te franczyzowe działające na przykład pod szyldem Żabki czy Carrefour Express. Podstawowe rzeczy można też będzie kupić w sklepach działacych na przykład przy stacjach benzynowych.

W 2022 roku będzie tylko siedem handlowych niedziel. Po dwie takie niedziele przypadną w kwietniu i grudniu, po jednej w styczniu, czerwcu i sierpniu. Poniżej dokładne daty:
WSB
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Paczka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl