Piątek, 19 kwietnia | Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
14.02.2020 | Czytano: 188

Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce

Od 14 lutego można w Nowym Gmachu Muzeum Narodowego oglądać niezwykłą ekspozycję "Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce"
Wystawa będzie czynna do 26 lipca 2020 roku.

Tutaj można zobaczyć 77 witraży powstałych między XII a XVI wiekiem, jak również 78 innych dzieł sztuki, takich jak obrazy, dokumenty, grafiki, książki, hafty czy złotnictwo. Z bazyliki Mariackiej wyeksponowane zostały XIX-wieczne kwatery: „Podlasianie”, „Pielgrzymka Polaków”, „Polska pielgrzymka u Piusa IX” , kwatery średniowieczne: „Kwatera ornamentalna”, „Męczeństwo świętej”, „Pijaństwo Noego”, „Cierniem koronowanie”, „Wyśmiewanie Eliasza”, „Stworzenie aniołów”, „Stworzenie słońca i księżyca”, a także: kielich Ave Verum z XIV/XV w., ornat z haftowaną pretekstą z przedstawieniem Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Katarzyną z ok. 1410 roku oraz XIX-wieczne księgi.

Jest to pierwsza tak obszerna prezentacja średniowiecznych witraży w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jest pionierska w skali całego polskiego muzealnictwa – zarówno ze względu na wartość pokazanych dzieł, merytoryczne opracowanie, jak i kwestie konserwatorskie związane z ich eksponowaniem w muzeum.

„Cud światła” to wyjątkowe przedsięwzięcie, dzięki któremu można zobaczyć wiele z tych eksponatów, które nigdy dotąd nie była prezentowana publiczności. Niektóre z nich w ostatnich latach poddano badaniom i pieczołowitej konserwacji na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie – jak choćby wykonane około 1200 roku witraże z dawnej kolekcji Zamoyskich w Adampolu.

Tej ekspozycji towarzyszy pięknie wydany katalog, będą też odbywać się różne wydarzenia towarzyszące oraz oprowadzenie kuratorskie.

W trakcie wernisażu wystąpił zespół muzyki dawnej "Jerycho", który przedstawił swój ciekawy repertuar pieśni średniowiecznych
Oobeni byli także Dyrektor Muzeum Narodowego Krzysztof Szczerski jak i kurator wystawy dr Dobrosława Horzela a także licznie zaproszeni goście, którzy z zainteresowaniem oglądali otwartą wystawę.
Źródło fot. Tomasz Cichocki materialy prasowe Muzeum Narodowe w Krakowie

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl