Golemo
Aktualności
Czwartek, 30 marca 2017 15:43

Cracovia Danza Balet w mieście - topienie Marzanny (zdjęcia)

Dzisiaj odbył się kolejny happening z cyklu Cracovia Danza Balet w mieście. Była to akcja związana z tradycją topienia Marzanny, w trakcie której wspólnie z przechodniami pożegnano zimę i przywitano wiosnę. Miało to miejsce przy Bulwarach Wiślanych na placu Wielkiej Armii Napoleona.
Było to symboliczne pożegnanie zimy i przywitanie wiosny. Balet przedstawił obrzędy i tańce do muzyki m.in. Karola Szymanowskiego, w niezwykle malowniczych kostiumach. Był to hołd dla kompozytora, którego 80. rocznica śmierci wypadała dokładnie na dzień przed happeningiem, czyli 29 marca.

W ten sposób Cracovia Danza pragnęła nie tylko zwrócić uwagę na dawne zwyczaje, ale także przypomnieć kompozytora, który wiele wniósł do polskiej kultury, a został pochowany w Krakowie, w krypcie zasłużonych na Skałce, czyli nieopodal miejsca happeningu.

Była to kolejna odsłona cyklu happeningów, które odbywają się pod wspólnym tytułem "Cracovia Danza: Balet w mieście". Po zeszłorocznym sukcesie tych działań, w tym roku wszystkie akcje spina jeden mianownik: tradycja.

A już 6 kwietnia odbędzie się premiera spektaklu "Kiedy Polska była chrzczona". Jedyny taki spektakl ilustrujący tańcem i pantomimą pojawienie się form ceremoniału i etykiety kultury zachodniej na słowiańskim dworze Mieszka I. Sacrum i profanum w jednym, czyli spektakl "Kiedy Polska była chrzczona". Pokazany zostanie w Krakowskim Teatrze VARIETE.

Tego nie można przegapić. A wszystko do niezwykłej muzyki Marii Pomianowskiej i średniowiecznych anonimów.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Baletu Cracovia Danza
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl