Aktualności
Sobota, 7 października 2017 19:36

Coraz młodsi dilerzy i narkomani. Międzynarodowa konferencja z okazji jubileuszu IPA (zdjęcia)

Międzynarodowa konferencja poświęcona wpływowi narkotyków na kryminogenne zachowania młodzieży była częścią dwudniowych obchodów jubileuszu 25-lecia powstania nowosądeckiego regionu Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA.
To właśnie Nowy Sącz był pierwszym polskim miastem, które 13 października 1992 r. przystąpiło do tego największego w świecie stowarzyszenia, zrzeszającego blisko 400 tysięcy członków w 68 krajach. Polska stała się częścią tej organizacji nieco później, bo 6 listopada 1992 r.

W konferencji, która odbywała się w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu, wzięli udział przedstawiciele policji z Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Słowenii i Irlandii. Dwóch funkcjonariuszy z tego ostatniego kraju bierze obecnie udział w dwutygodniowym stażu w sądeckiej komendzie. Wkrótce to stolicy Irlandii – Dublina, na podobny staż pojadą sądeccy policjanci.

- I między innymi na tym polega działalność IPA - wyjaśnia przewodnicząca nowosądeckiego regionu tego stowarzyszenia Elżbieta Gargula. - Policjanci przyglądają się pracy kolegów z innych krajów, wymieniają się doświadczeniami i przenoszą na swój grunt dobre, sprawdzone wzorce. Dodam, iż takie wymiany sprawiają, że nie mamy kompleksów. Okazuje się, że nie jesteśmy zapóźnieni technologicznie. Mamy nowoczesne komendy, dobry sprzęt i profesjonalnych funkcjonariuszy. Nie pozostajemy w tyle za naszymi kolegami na przykład z zachodniej Europy.

Swoimi doświadczeniami z walki z narkotykami dzielili się policjanci z Chorwacji, Czarnogóry, Czech oraz sądeckiej komendy. Wszyscy byli zgodni, że w ostatnich latach gwałtownie spadł wiek zarówno narkotykowych dilerów, jak i osób, kupujących narkotyki. Jeszcze dekadę temu nie miały one mniej niż 20 lat. Obecnie po środki odurzające sięgają 15-latki. W tym samym wieku są dilerzy, którzy im narkotyki sprzedają.

Konferencja była okazją do wręczenia certyfikatów szkołom, które brały udział w projekcie związanym z przeciwdziałaniem narkomanii. Były wśród nich dwie powiatowe placówki – Zespół Szkół Ponadgimazjalnych w Nawojowej i Zespół Szkół w Marcinkowicach.

- Dziękuję za to, że zostały one objęte programem i nieśmiało przypominam, że mamy jeszcze osiem podobnych placówek - mówił Antoni Koszyk do komendanta miejskiego policji młodszego inspektora Jarosława Tokarczyka. - Uważam, że warto wciągnąć do projektu kolejne szkoły, ponieważ problem narkomanii wśród młodzieży narasta. Młodzież trzeba stanowczo chronić przed tym zagrożeniem. Warto też uświadamiać rodzicom, na jakie niepokojące objawy u swoich dzieci powinni zwrócić uwagę, by w porę uchwycić problem i zareagować.

Przedstawiciele IPA – prezydent sekcji polskiej stowarzyszenia Fryderyk Orepuk i Elżbieta Gargula odwiedzili także starostę nowosądeckiego Marka Pławiaka. Przed rokiem otrzymał on legitymację i honorową odznakę "Zasłużony dla Polskiej Sekcji IPA".

- Wspólnie z Zarządem i Radą Powiatu wspieramy policję i służby, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców Sądecczyzny i odwiedzających nasz region turystów - podkreśla starosta Marek Pławiak.

szel/ zdj. Paweł Szeliga
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl