Aktualności
Wtorek, 20 lipca 2021 11:47

Co to jest karta pojazdu? (art. sponsorowany)

Wszystkie samochody zarejestrowane w Polsce od 1 lipca 1999 roku muszą mieć kartę pojazdu. Jednak pojawiły się plany zniesienia tego obowiązku od 2022 roku. Zanim jednak to się stanie, będziemy mieli do czynienia z kartami pojazdu. Co znajduje się w tym dokumencie? Do czego jest potrzebny? Co należy zrobić w przypadku jego zgubienia? Sprawdzamy!
Karty pojazdu nigdy nie trzeba było wozić ze sobą. Od 1 października 2018 roku kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie także dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Natomiast prawo jazdy można pozostawić w domu od 5 grudnia 2020 roku. Kiedy nie musimy pamiętać o dokumentach, łatwo jest je gdzieś zapodziać. Co należy zrobić, gdy zginie nam karta pojazdu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poradniku: https://mubi.pl/poradniki/zgubiona-karta-pojazdu-jak-postepowac/.
 
Zawartość karty pojazdu
Karta pojazdu to dokument, który zawiera szczegółowe informacje na temat konkretnego pojazdu (marka, model, pojemność silnika). Znajdziemy w niej także dane o obecnym właścicielu, jak i ewentualnych byłych właścicielach. Obowiązek wyrobienie karty pojazdu został wprowadzony 1 lipca 1999 roku. Od tej daty każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi mieć ten dokument. Jednak starsze pojazdy go nie otrzymują. Jak wygląda karta pojazdu?
To brązowa książeczka przypominająca kształtem i rozmiarami paszport. Ma ona okładkę koloru bordowego. W środku znajduje się kilkanaście stron, na których znajdują się parametry techniczne pojazdu, dane właścicieli, zmiany w aucie (na przykład zamontowanie instalacji LPG) czy zmiany dowodu rejestracyjnego. 

Do czego potrzebna jest karta pojazdu?
Karta pojazdu potrzebna jest podczas wykonywania czynności administracyjnych w wydziale komunikacji. Dlatego zawsze przekazuje się ją nowemu właścicielowi podczas sprzedaży pojazdu, ponieważ jest ona uzupełniana w urzędzie o nowe dane – informacje o nabywcy.
Co ważniejsze, karty pojazdu nie należy wozić ze sobą. Nie podlega ona kontroli drogowej, a dodatkowo jest zabezpieczeniem w razie kradzieży auta – jeśli została wydana na dany pojazdy, to jest potrzebna do jego przerejestrowania.
Już w 2020 roku w założeniach pakietu deregulacyjnego pojawiła się wzmianka o końcu wydawania kart pojazdu. Jednak obowiązek ten zostanie zniesiony dopiero w 2022 roku. Do tej pory zgubienie karty pojazdu będzie wymagać wyrobienia jego wtórnika.

Zgubienie karty pojazdu i wyrobienie wtórnika
W przypadku zagubienia karty pojazdu należy wyrobić jej wtórnik. W tym celu należy udać się do wydziału komunikacji. W urzędzie trzeba złożyć odpowiednie oświadczenie. Na szczęście wypełnienie druku jest proste i wymaga podania:
  • danych właściciela pojazdu (imię, nazwisko, adres),
  • informacje o pojeździe (model, marka, numer rejestracyjny),
  • powód ubiegania się o wtórnik karty pojazdu.

Pamiętajmy, że do urzędu musimy zabrać ze sobą także dowód rejestracyjny pojazdu i informacje o podmiocie, który wydał zgubiony dokument (importer, producent lub inna instytucja). Ile kosztuje wyrobienie wtórnika karty pojazdu?
Za wydanie wtórnika karty pojazdu trzeba zapłacić 75,50 zł. Zdecydowana większość tej kwoty to opłata za wydanie karty (75 zł), a 0,50 zł to standardowa opłata ewidencyjna. Dodatkowo w przypadku pełnomocnictwa pobierana jest opłata 17 zł. Na wydanie nowego dokumentu czeka się do 30 dni.

Zgubienie dowodu rejestracyjnego i polisy OC
Gdy zgubimy dowód rejestracyjny, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W takim przypadku również trzeba złożyć odpowiednie oświadczenie w wydziale komunikacji i wyrobić wtórnik. Jednak teraz koniecznie trzeba będzie wziąć ze sobą do urzędu także aktualną polisę OC, tablice rejestracyjne i dowód przeprowadzenia badań technicznych.A co w przypadku zgubienia polisy OC? 
Zgubienie polisy OC nic nie zmienia. Po pierwsze nie musimy mieć jej przy sobie podczas kontroli, ponieważ aktualne ubezpieczenie OC można za darmo sprawdzić w internecie. Dodatkowo podczas podpisywania umowy zostanie ona wysłana nam na maila, więc zawsze można ją ponownie wydrukować – tłumaczy Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.
Oczywiście nie możemy zapominać, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Mimo że nie musimy mieć polisy przy sobie, to nawet jeden dzień braku ochrony OC jest karany. W przypadku samochodów osobowych kary mogą sięgnąć nawet 5 600 zł za ponad 2 tygodnie przerwy w ubezpieczenie. Nie warto więc ignorować tego obowiązku, choć jest to dość trudne, bo ubezpieczenie OC automatycznie się przedłuża. 
Pamiętajmy, że zawsze przed podpisaniem nowej umowy warto sprawdzić ceny OC u innych ubezpieczycieli. Jeśli szukasz taniego OC, to takie ubezpieczenie samochodu kupisz na mubi.pl. Znajdziesz tam także dodatkowe ubezpieczenia autocasco, NNW i assistance. Sprawdź to sobie!
TdP
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl