Aktualności
Piątek, 2 września 2016 17:54

Ciekawe wykopaliska i badania archeologiczne na jednym z odcinków budowy trasy S7 (zdjęcia)

Przy ulicy Igołomskiej i w Krzesławicach trwają badania archeologiczne na jednym z odcinków budowy trasy S7. Badaczom udało się wydobyć dwa ludzkie szkielety datowane na epokę neolitu i narzędzia użytkowe między innymi z epoki brązu. Obecnie budowany jest odcinek od węzła Rybitwy do Węzła Igołomska.
Cała trasa do granic z województwem świętokrzyskim ma być gotowa pod koniec 2020 roku.

Trasa S7 na odcinku od węzła Igołomska do granicy z woj. świętokrzyskim, będzie miała 56 kilometrów długości. Na razie w miejscu budowy trwają wykopaliska archeologów. Archeolodzy pracują od niespełna pół roku m.in. przy Igołomskiej i w Krzesławicach.

Zespół, który liczy ponad stu badaczy działa wyłącznie na terenie prywatnych działek, których właściciele wyrazili zgodę na wykopaliska. Ekipie udało się odkryć m.in. dwa szkielety z epoki neolitu czy naczynia i przedmioty użytkowe m.in. z epoki brązu.

Na stanowisku przy Igołomskiej znaleziono naczynia i przedmioty użytkowe z epoki neolitu. Najcenniejszym znaleziskiem są jednak dwa groby, pierwszy pochodzi z neolitu - V tysiąclecie p.n.e., drugi z epoki brązu - II tysiąclecie p.n.e. oraz dwa ludzkie szkielety datowane na epokę brązu.

Archeolodzy pracują także w Krzesławicach, gdzie udało się znaleźć narzędzia użytkowe z epoki kamienia łupanego.

Dzisiaj grupę dziennikarzy po tym terenie na stanowiskach Kraków Krzesławice 41 oraz w Krakowie Mogile 56 oprowadzał Łukasz Skolasiński – kierownik badań archeologicznych z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Tomasz Cichocki
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl