Piątek, 29 marca | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
14.08.2014 | Czytano: 52

Chore pszczoły w Nowym Targu. Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał zakaz organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół

NOWY TARG. - Za obszar zagrożony wystąpieniem zgnilca amerykańskiego pszczół, uznaje się teren miasta Nowy Targ oraz miejscowości: Ludźmierz, Klikuszowa, Trute Lasek, Szaflary, Zaskale - wymienia lekarz weterynarii Barbara Zelek.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Targu wystąpiła z wnioskiem o wydanie rozporządzenia Wojewody Małopolskiego w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu w związku ze stwierdzeniem przypadku choroby w Nowym Targu.

- W związku ze sposobem przenoszenia się choroby - m.in. poprzez obumarłe larwy pszczół, zakażone produkty pszczele i sprzęt pasieczny konieczne jest wprowadzenie ograniczeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby - wyjaśnia Barbara Zelek.

Za obszar zagrożony wystąpieniem zgnilca amerykańskiego pszczół uznany został teren miasta Nowy Targ oraz miejscowości: Ludźmierz, Klikuszowa, Trute Lasek, Szaflary, Zaskale ograniczony:
- od strony zachodniej: od skrzyżowania drogi wojewódzkiej Nr 95 7 Nowy Targ - Czarny Dunajec (ulicy Nowotarskiej) z ulicą Jana Pawła II w miejscowości Ludźmierz, wzdłuż tej ulicy w kierunku północnym i dalej ulicami: Kazimierza Przerwy - Tetmajera, Grel, dalej drogą przez miejscowości : Trute, Lasek, Klikuszowa do skrzyżowania z drogą krajową Nr 47 (tj. Zakopianką);

- od strony północnej: od skrzyżowania dróg w miejscowości Klikuszowa drogą krajową Nr 47 (tj. Zakopianką) w kierunku Nowego Targu do skrzyżowania z drogą na Klikuszówkę. Następnie wzdłuż tej drogi do Klikuszówki i dalej drogą łączącą Klikuszówkę z osiedlem Zadział, następnie tą drogą do skrzyżowania drogi Nowy Targ -Buflak z drogą Robów - Buflak i dalej wzdłuż drogi na osiedlu Robów do skrzyżowania z ulicą Kowaniec - Przystanek PKS Internat;

- od strony wschodniej: od przystanku PKS Internat korytem rzeki Kowaniec do stacji GOPR na Długiej Polanie. Następnie drogą polną do drogi Do Klocków, dalej w kierunku ulicy Kokoszków - na wysokości zabudowy Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej wzdłuż jej wschodniej granicy i dalej w kierunku rzeki Dunajec - wzdłuż cieku wodnego uchodzącego do Dunajca na wysokości oczyszczalni ścieków. Od oczyszczalni ścieków drogą prowadzącą do skrzyżowania z drogą Nowy Targ -Waksmund, następnie wzdłuż tej drogi do skrzyżowania z drogą wojewódzką Nr 969 Nowy Targ- Nowy Sącz i dalej drogą tą do Ronda Jana Pawła II, a następnie drogą krajową nr 49 Nowy Targ - Jurgów do skrzyżowania z ulicą Lotników;

- od strony południowej: ulicą Lotników, następnie drogą wiodącą przez kładkę na rzece Biały Dunajec i dalej ulicą Podtatrzańską do skrzyżowania z drogą krajową Nr 47( tj. z Zakopianką ). Następnie tą drogą w kierunku Zakopanego do skrzyżowania z drogą Szaflary - Zaskale i wzdłuż tej drogi do Zaskala i dalej do drogi wojewódzkiej Nr 957. Drogą wojewódzką Nr 957 w kierunku zachodnim do skrzyżowania z ulicą Jana Pawła II w miejscowości Ludźmierz.

W wydanym rozporządzeniu PLW nakazuje się: wykonanie przeglądu pasiek przez wyznaczonych urzędowych lekarzy weterynarii; niezwłoczne zgłaszanie przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański pszczół Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Nowym Targu.

Na obszarze zagrożonym chorobą zakazuje się przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece - bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Targu; organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół. Dotyczy to wszystkich posiadaczy pszczół z wyznaczonego obszaru.

Zgnilec amerykański pszczół jest chorobą zakaźną i trudną do leczenia. Pojawia się od wiosny do jesieni. Największe nasilenie choroby występuje pod koniec lata, w lipcu i sierpniu.

s/
Źródło Podhale24

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl