Czwartek, 28 marca | Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
23.06.2013 | Czytano: 64

Cerkwie z rejonu Karpat zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Na 37. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Kambodży zapadła decyzja o wpisie 16. drewnianych cerkwi polskiego i ukraińskiego regionu Karpat. Dodatkowo rozszerzony został wpis Kopalni Soli w Wieliczce o kopalnie w Bochni i Zamek Żupny pod wspólna nazwą „Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni”. Obecnie na Liście mamy 14 dóbr z terenu Polski, w tym 29 obiektów.

O wpis cerkwi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od wielu lat zabiegał Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z przedstawicielami strony ukraińskiej: Państwowym Historyczno-Architektonicznym Rezerwatem w Żółkwi oraz Naukowo- Badawczym Instytutem Badania Zabytków w Kijowie.

Ostatni wpis polskich obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miał miejsce 7 lat temu, kiedy to na Listę wpisano Halę Stulecia we Wrocławiu.

Kopalnia w Bochni powstała w połowie XIII w. Strefę zabytkową kopalni w Bochni stanowią 3 szyby: Sutoris (z połowy XIII w.), Campi (z połowy XVI w.) i Trinitatis (z początku XX w.) oraz 9 poziomów, usytuowanych pod powierzchnią terenu. Niezwykle cenną spuściznę kultury duchowej bocheńskich górników stanowią podziemne kaplice i miejsca kultu religijnego.

- Inicjatywę w tej sprawie podjęła dyrekcja kopani soli w Bochni przy ścisłej współpracy dyrekcji kopalni soli w Wieliczce oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Koordynacji opracowania i nadzoru nad kształtem wniosku podjął się Narodowy Instytut Dziedzictwa - wyjaśnia Wioletta Łabuda-Iwaniak rzecznik prasowa NID.

Decyzja w sprawie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa tych obiektów zapadła 23 czerwca br.

Zdjęcia w galerii - cerkwie z terenu Polski wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO: Cerkiew św. Paraskiewy w Radrużu, Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku, Cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku, Cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, Cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach, Cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu, Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.

opr. s/
Źródło Narodowy Instytut Dziedzictwa

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl