WSB
Aktualności
Wtorek, 13 września 2016 14:42

Centrum miasta ma przyciągać turystów i mieszkańców

Władze Oświęcimia chcą ożywić miejscowy Rynek. Powstanie Punkt Informacji Turystycznej oraz filia Muzeum. Nie zabraknie też atrakcji rodem z dokumentów o archeologii.
To nie pierwsza inicjatywa władz Oświęcimia mająca na celu przyciągnięcie do centrum miasta osoby je odwiedzające jak i je zamieszkujące. W wakacje zorganizowano m.in. kino plenerowe. Teraz zaplanowano bardziej długotrwałe działania.

Chodzi między innymi o relikty XVI-wiecznego ratusza znajdujące się pod płytą Rynku. Przeszły one gruntowną konserwację. Jak przypomina Katarzyna Kwiecień z oświęcimskiego magistratu, mury zostały odkryte podczas przebudowy rynku. W kolejnych latach odrestaurowane fragmenty zabudowań będą udostępnione zwiedzającym, a Muzeum Zamek wykorzysta to miejsce na wystawę przywracającą klimat tamtej epoki.

– Prace konserwatorskie przywróciły murom dawny wygląd, chcemy teraz to miejsce pokazać turystom i mieszkańcom miasta. Relikty są atrakcyjne pod względem wizualnym, ale też historycznym. Pokazują, jak piękną i bogatą historię ma nasze miasto – podkreśla prezydent Janusz Chwierut.

Na tym nie koniec. W znajdującej się nieopodal zabytkowej kamienicy przy Rynku Głównym 2, gdzie w okresie międzywojennym gabinet z widokiem na rynek miał Roman Mayzel, ówczesny burmistrz miasta. Teraz trwają tam prace związane z dostosowaniem obiektu pod filię Muzeum Zamek. Na piętrze będzie nowoczesna wystawa prezentująca historię Oświęcimia w „pigułce”, a poddasze zostanie adaptowane pod potrzeby działu edukacyjnego. Na parterze znajdzie się Punkt Informacji Turystycznej.

– Obiekty z taką historią podnoszą atrakcyjność Starego Miasta, będą magnesem przyciągającym zarówno turystów, jak i mieszkańców – zauważa prezydent.

Prace adaptacyjne w budynku mają zakończyć się pod koniec roku. Wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym w 2018 roku.

eł/fot. UM Oświęcimia

źródło: UM Oświęcim

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl