Kopalnia
Aktualności
Środa, 21 listopada 2018 15:14

Burzliwe początki pierwszej sesji nowej Rady Miasta Krakowa. Radni nie potrafią wybrać przewodniczącego

Dwie i pół godziny - już tyle wynosi przerwa na pierwszej sesji nowej Rady Miasta Krakowa. Radni w kuluarach wykłócają się, kto ma być nowym przewodniczącym rady. Przyjazny Kraków chce żeby był nim Rafał Komarewicz, a PO obstawia za Dominikiem Jaśkowcem. Prezydent Jacek Majchrowski zapowiedział, że nie będzie ingerował w wybory prezydium rady.

Kadencja nowej Rady Miasta Krakowa zaczyna się niezbyt korzystnie.

Po zaprzysiężeniu prezydenta i radnych na nową kadencję ogłoszono godzinną przerwę.
Ta była zaplanowana już wcześniej. Później natomiast planowano dokonać wyboru przewodniczącego rady miasta oraz jego zastępców. Ale tak się cały czas nie stało, bo radni, którzy startowali z jednej listy wyborczej nie mogą się dogadać, kto ma być kandydatem na przewodniczącego.

Klub Przyjazny Kraków (klub radnych prezydenckich) chce, aby przewodniczącym był Rafał Komarewicz. I nie zamierzają ustąpić. Podobnie, jak klub Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna), którzy forsują kandydaturę Dominika Jaśkowca (PO).

Po godzinne przerwie Przyjazny Kraków wydłużył ją o pół godziny. Następnie KO poprosiła jeszcze o godzinę.

Całą sytuacją wydaje się poirytowany Jacek Majchrowski.
Prezydent czeka na wznowienie sesji, gdzie będzie referował druki w sprawie odwołania skarbnika Lesława Fijała i powołanie w jego miejsce Małgorzaty Okarmus.

Majchrowski powiedział wcześniej, że nie zamierza ingerować w wybór prezydium rady.
Tymczasem radni w kuluarach cały czas się kłócą i targują. Nie wiadomo, kogo zamierzają w końcu zgłosić na przewodniczącego i jak będą głosować. KO oprócz Jaśkowca, chce zgłosić kandydatury Andrzeja Hawranka i Artura Buszka na wiceprzewodniczących. PiS zgłosi Michała Drewnickiego na wiceprzewodniczącego. Jeśli jednak Jaśkowiec zostanie przewodniczącym, to z ramienia KO wice będzie Buszek.

Drugiego wiceprzewodniczącego otrzyma Przyjazny Kraków. Głównymi blokującymi rozmowy są Łukasz Wantuch i Rafał Komarewicz z Przyjaznego Krakowa, którzy upierają się, że przewodniczący rady powinien wywodzić się z ich klubu.


Aktualizacja okolo 15.15 wznowiono obrady Rady Miasta Krakowa.
Kolejna przerwa została ogłoszona do 16.05

źródło: fot. Tomasz Cichocki

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl