Aktualności
Czwartek, 18 maja 2017 15:53

Budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego

Zakończył się pierwszy etap budowy Szpitala Uniwersyteckiego w krakowskim Prokocimiu. W czwartek na budynku zawisła symboliczna wiecha. Warto podkreślić, że to jedna z największych inwestycji medycznych w Europie. Powstanie nowego szpitala jest szacowane na ponad 1,2 mld zł, z czego 60 mln euro pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Kompleks budynków szpitalnych, które zastąpią wysłużone kliniki przy ul. Kopernika, góruje już nad Prokocimiem. Z tej okazji rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak zaprosił na podniesienie tradycyjnej wiechy.

- Wielu ludzi mówiło, że nam się nie uda, po prostu zazdroszcząc tego przedsięwzięcia. Tymczasem my zakończyliśmy kolejny etap prac i zbliżamy się do ich zwieńczenia, które nastąpi w 2019 r. - zapowiadał rektor Nowak, dziękując też przedstawicielom władz centralnych i samorządowych za wkład w tworzenie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego.

Samorząd wojewódzki reprezentowała na spotkaniu przewodnicząca sejmiku Urszula Nowogórska.

- Wszystko co wielkie, rodzi się w bólach. Dlatego Szpital Uniwersytecki musiał długo czekać na nowe budynki. Dziś to marzenie się ziszcza. Wszystkim przyczyniającym się do ich powstania gratuluję odwagi i życzę jej jeszcze więcej na kolejnych etapach prac, które samorząd województwa będzie wspierał - mówiła Urszula Nowogórska.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego powstaje m.in. dzięki funduszom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, którego na wyposażenie szpitala przeznaczono aż 60 milionów euro. Kompleks będzie się składał z 13 budynków. Zaplanowano tam m.in. 31 oddziałów, które będą wstanie przyjąć łącznie 925 pacjentów, 24 sale operacyjne, wielopoziomowy parking i lądowisko dla helikopterów. Kamień węgielny pod budowę nowego kompleksu szpitalnego wmurowano 29 kwietnia 2015 r., otwarcie obiektu zaplanowano na wiosnę 2019 r.

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl