Aktualności
Czwartek, 11 października 2018 13:23

Brzeszcze celem ataków nożowników

W ciągu kilku dni doszło do dwóch niebezpiecznych napadów przestępców uzbrojonych w ostre narzędzia. Sprawcy wpadli dzięki zdecydowanej reakcji stróżów prawa znad Soły.

Przez kilka dni policjanci z Brzeszcz pracowali nad ustaleniem i zatrzymaniem sprawcy napadu, do którego doszło w nocy z 25/26 września 2018 w jednym z nocnych sklepów w mieście. Wtedy to tuż po godzinie 02:00 zamaskowany mężczyzna wtargnął do sklepu, a następnie grożąc 33 – letniej ekspedientce nożem, zażądał wydania gotówki. Po zabraniu kilkuset złotych z kasy sklepowej, napastnik zbiegł.

Przerażona kobieta natychmiast powiadomiła policjantów.

- Funkcjonariusze błyskawicznie zorganizowali przeszukanie Brzeszcz i okolicznych miejscowości w poszukiwaniu sprawcy – relacjonuje asp. sztab. Małgorzata Jurecka, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu. - Do działań skierowano również policjantów pionu operacyjnego. W efekcie prowadzonych działań funkcjonariusze natrafili na ślad, który wskazał, że związek z rozbojem ma 22 – letni mieszkaniec Śląska, a dokładnie graniczącego z gminą Brzeszcze, powiatu bielskiego.

W godzinach rannych 1 października 2018 podejrzany został zatrzymany w miejscu zamieszkania. 22 – latek trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji . Na podstawie zebranych przez policjantów dowodów, śledczy wystąpili z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego. Do wniosku przychylił się sąd, więc mężczyzna wprost z policyjnej celi trafił na trzy miesiące do jednego z aresztów śledczych.

Kilka dni później ponownie w Brzeszczach doszło do podobnego zdarzenia.

- Do usiłowania rozboju doszło 29 września 2018 w Jawiszowicach w jednym ze sklepów ogólnospożywczych. Tuż przed godziną 8:00 do placówki handlowej wtargnął zamaskowany sprawca, który grożąc ekspedientce nożem, zażądał wydania pieniędzy z kasy sklepowej. Kobieta, zaczęła krzyczeć i wzywać pomocy, w efekcie czego sprawca zbiegł – poinformowała rzeczniczka stróżów prawa znad Soły.

Ponownie policjanci błyskawicznie zorganizowali poszukiwania, tym razem w Jawiszowicach oraz okolicznych miejscowościach. Działania nie doprowadziły jednak do zatrzymania napastnika. Przez kilka następnych dni funkcjonariusze intensywnie pracowali nad ustaleniem jego personaliów. W końcu przyniosło to oczekiwany efekt.

- Trop, tak jak w przypadku wcześniejszego rozboju ponownie prowadził na Śląsk, tym razem do 20 – letniego mieszkańca powiatu bielskiego. Policjanci zatrzymali podejrzanego w miejscu zamieszkania, a podczas przeszukania mieszkania odnaleźli i zabezpieczyli nóż, którym sprawca posłużył się podczas napadu – podała asp. sztab. Jurecka.

Zebrane w toku postępowania dowody pozwoliły na wystąpienie z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego. Do wniosku prokuratury przychylił się sąd, więc zatrzymany trafił na trzy miesiące do jednego z aresztów śledczych.

Za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia sprawcom grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.


eł/fot. KPP Oświęcim
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl