Aktualności
Niedziela, 26 lutego 2017 15:36

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Podhalu (zdjęcia)

W całym kraju organizowane są dziś Biegi Pamięci Tropem Wilczym z okazji Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W Zakopanem wystartowało ok. 200 osób, w Rabce-Zdroju ok. 90.
Uczestnicy w pakietach startowych V edycji biegu Tropem Wilczym otrzymali numery startowe koszulki z wizerunkiem "Niezłomnych" oraz wydawnictwa poświęcone Żołnierzom Wyklętym przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej i magazyn "wSieci".

Po sygnale startu, danym przez wicestarostę tatrzańskiego Jerzego Zacharko, z Parku Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem wyruszyli biegacze na dwie trasy. Jedna o długości 1963 m (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek) poprowadzona była ulicami: Staszica - Piłsudskiego - Tetmajera - Grunwaldzka - Makuszyńskiego - Piłsudskiego - Staszica - z metą w Parku Miejskim. Druga - o długości 5000 metrów przebiegała dodatkowo ulicami - Bronisława Czecha - Żeromskiego - Sabały.

Patronat honorowy nad Biegiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych" objęli starosta tatrzański oraz burmistrz Zakopanego.

Również w Rabce-Zdroju rozegrano Bieg. Start i meta znajdowały się w amfiteatrze, a sama trasa przebiegała ul. Chopina, Parkową, Nowy Świat, Orkana, Chopina i alejkami parkowymi.

Wyniki w Rabce-Zdroju:
kat. dzieci:
I miejsce Mateusz Smoleń
II miejsce - Kamil Górka
III miejsce - Bartlomiej Waśko

kat. młodzież:
I miejsce - Mateusz Buksa
II miejsce - Bartłomiej Olajossy
III miejsce - Paweł Rapta

kat kobiety:
I miejsce - Małgorzata Szaruga
II miejsce - Agnieszka Waśko
III miejsce - Magdalena Chełmicka

kat. mężczyźni
I miejsce - Jakub Kościelniak
II miejsce - Patryk Niedźwiecki
III miejsce - Kacper Szeliga

Laureaci otrzymali okolicznościowe puchary, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe medale i dyplomy.

Na mecie - biegaczy i kibiców częstowano wojskową grochówką. Bieg w Rabce-Zdroju został zorganizowany przez MOK przy współpracy OSP Rdzawka -Zdrój, Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZP ,,Błyskawica", Ochotniczej Grupy Ratunkowej, wolontariuszy z II Liceum im. ks. prof. Tischnera, Straży Miejskiej i Policji.

Bieg jest ogólnopolskim projektem edukacyjno-sportowym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Ogólnopolskim organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wolność i Demokracja.

opr. s/ zdj. Piotr Korczak
Wici
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl