Czwartek, 28 marca | Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
03.05.2022 | Czytano: 123

Biało-czerwona Małopolska. Świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

To tradycja i honor. To pamięć i jedność. To radość i duma. Biało-Czerwona. Najpiękniejsza. Dziś, 2 maja, obchodzimy jej święto. W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej cała Małopolska przybrała barwy narodowe.

Tak też wyglądał krakowski Mały Rynek, gdzie odbyło się wydarzenie zorganizowane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę pn. „Tak smakuje MałoPOLSKA Biało-Czerwona”.

Biało-Czerwona łączy
Było ich 2 tysiące i jak zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Małopolanie tłumnie zgłosili się po flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a krakowski Mały Rynek stał się szczególnym miejscem spotkania pod egidą Biało-Czerwonej.

– Cała Małopolska jest dzisiaj biało-czerwona. W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej z dumą eksponujemy barwy narodowe. Są one z nami podczas wszystkich ważnych chwil. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych. Podczas momentów wzruszeń i radości. Jednoczą nas, napawając dumą i szacunkiem. Dlatego szczególnie dzisiaj, 2 maja, zachęcam do pokazania, że nieodmiennie od wieków łączy nas Biało-Czerwona, że nosimy ją w sercu i jesteśmy jej wierni. Niech także jutro, w Święto Narodowe Trzeciego Maja, całą Małopolskę zdobi ten wyjątkowy symbol – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Biało-Czerwona zachwyca
Przygotowane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę wydarzenie pod nazwą „Tak smakuje MałoPOLSKA Biało-Czerwona” było też okazją do odkrycia piękna naszego regionu. Piękna obyczajów, muzyki, barw, form oraz doskonałości smaków regionalnych. Piękna, które – zamknięte w kulturze ludowej – jest przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Na scenie odbyły się występy wokalno-artystyczne regionalnych zespołów. Swoje talenty zaprezentowali: Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gołcza, kapela góralska dziewczęca „Spod Gorca” działająca przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej, kapela Janczowioki, dzieci z gminy Korzenna, Jurajska Kapela Folklorystyczna oraz Mateusz Mijal i Małgorzata Łyczko.

Koła Gospodyń Wiejskich z gmin: Gołcza, Korzenna, Kościelisko, Łącko, Ochotnica Dolna, Stryszów, Szerzyny i Zielonka oraz miasta i gminy Zakliczyn przygotowały poczęstunek. Przybyli goście mieli okazję spróbować regionalnych specjałów i zakupić tradycyjne wyroby oraz rękodzieło.

Na scenie wystąpiło również jedyne w Polsce Dziecięce Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy z Sulisławic w gminie Wolbrom. Powstało ono w 2020 r. i skupia dzieci w wieku 4-16 lat. Koło brało już udział w bardzo wielu wydarzeniach kulturalno-oświatowych, m.in. widowisku plenerowym „Małopolskie żniwa staropolskie”. Dzieci realizowały także jedyny taki projekt w Polsce pod nazwą „Mały Sołtys".

– Dziś tu, na krakowskim Małym Rynku, jak w soczewce skupia się to, co najpiękniejsze w Małopolsce: nasze tradycje, nasze wartości, nasz patriotyzm, który wyraża się też w dumie z regionu, z którego wyrastamy. Biało-Czerwona nas łączy i zachwyca. Są tu Koła Gospodyń Wiejskich z całej Małopolski. Są artyści i zespoły regionalne, które mają swe korzenie w wielu częściach naszego województwa. Wśród artystów są i dorośli, i dzieci. Przyjechali tu, by pokazać, jak ważny i piękny jest patriotyzm lokalny, jak wiele do zaoferowania ma każdy z małopolskich regionów. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w to, by dziś – w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – pokazać Małopolskę od najlepszej i najpiękniejszej strony – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Biało-Czerwona zobowiązuje
Wśród stoisk promocyjnych znalazł się także punkt Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Chętni przekonali się, na czym polega działalność Instytutu i zgłębili wiedzę o historii naszego regionu. W ramach projektu „Historia w kolorach” najmłodsi uczyli się poprzez zabawę.

- Dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej za projekt „Historia w kolorach”. To niezwykle ważne lekcje patriotyzmu. Biało-Czerwona zobowiązuje – zobowiązuje do tego, by dzieje Polski i Polaków, a także symbole narodowe stały się znane i bliskie także najmłodszym – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl