Aktualności
Poniedziałek, 22 grudnia 2014 13:12

Bezpieczne Święta - przestrogi i przypomnienia ratowników

- Przed nami dużo dni wolnych, podczas których apteki i przychodnie nie będą pracować w normalnym trybie. Jeszcze przed Świętami warto sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższa dyżurna apteka. Zawsze też warto mieć zanotowany adres i telefon do najbliższej przychodni dyżurującej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej a także do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego - przypomina Joanna Sieradzka z KPR.
Wykazy takich placówek znajdują się na stronach wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. W Małopolsce: www.nfz-krakow.pl. Te rady powinny sobie też wziąć do serca osoby wyjeżdżające na Święta, a szczególnie podróżujące z dziećmi, osobami starszymi i przewlekle chorymi.

NIE ZAPOMNIJ O LEKACH

Osoby stale zażywające leki powinny się zapatrzyć w ich odpowiedni zapas. Koniecznie pamiętajmy o lekach przyjmowanych przewlekle, jeżeli wyjeżdżamy!

NIE SZALEJ NA STOKU

Narciarze i snowboardziści poniżej 16 rż. mają obowiązek jeżdżenia w kaskach. My zalecamy używanie kasku również dorosłym.

Zawsze pamiętajmy o tym, żeby zatrzymać się przy kimś, kto upadł podczas jazdy i zapytać, czy nie potrzebuje on pomocy. Jeżeli narciarz czy snowboardzista rzeczywiście doznał urazu, należy zawiadomić albo służbę dyżurującą na stoku albo zadzwonić na górski numer alarmowy 601 100 300. Ratownicy wstępnie zaopatrzą i przetransportują osobę poszkodowaną do miejsca, z którego może go zabrać karetka pogotowia ratunkowego.

ANI NA DRODZE

W okresie świąt nasze zespoły są wzywane do bardzo wielu wypadków na drogach. Znaczna część z nich kończy się tragicznie: śmiercią lub poważnymi urazami. Ratownicy często słyszą na miejscu od kierowców: „spieszyłem się do rodziny”, „nie chcieliśmy się spóźnić na Wigilię do mamy”.... Nie warto się spieszyć za wszelką cenę.

UMIAR I ROZSĄDEK

Bardzo często interwencje naszych karetek w czasie Świąt wynikają z błędów dietetycznych i braku umiaru. Ratujemy w przypadkach ostrych nieżytów żołądkowo-jelitowych czy ataków kamicy pęcherzyka żółciowego. Przy świątecznym stole folgują sobie nawet te osoby, które ze względów zdrowotnych przez cały rok stosują dietę lekkostrawną. Jedzeniu często towarzyszą różne napoje alkoholowe, które przy zachowaniu umiaru, nie szkodzą. Przesada i nadmiar mogą się jednak źle skończyć – np. bardzo ciężkim, śmiertelnym schorzeniem - ostrym zapaleniem trzustki. Jego przyczyną jest najczęściej kamica żółciowa lub łączenie obfitych posiłków z piciem alkoholu.

Jak zdrowo przeżyć święta?

Należy przede wszystkim pomiędzy posiłkami robić około 3 godzinne przerwy, aby organizm miał czas na spokojne strawienie pokarmu. Dania jedzmy w małych porcjach. Jeśli mamy zaleconą szczególną dietę, zrezygnujmy z tych potraw, które mogą nam zaszkodzić. Po kolacji, zamiast oglądać telewizję, wybierzmy się z rodziną na spacer, gdyż najlepszy jest aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Jeżeli już wystąpią dolegliwości bólowe ze strony przewodu pokarmowego, nie należy leczyć się na własną rękę. Większość takich zachorowań nie wymaga jednak wzywania zespołu ratownictwa medycznego. W dni świąteczne możemy skorzystać z opieki całodobowej świadczonej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Dlatego jeszcze przed Świętami sprawdźmy, gdzie możemy uzyskać pomoc medyczną.

WEZWIJ POMOC

Jeśli jest to wypadek lub inna poważna sytuacja zagrażająca życiu – zadzwoń na numer 999. W przypadku innych zachorowań – skorzystaj z przychodni działającej w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej. Pamiętaj, że nasze karetki zawsze mogą być potrzebne, aby ratować ludzkie życie.

opr.s/

źródło: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl