Aktualności
Wtorek, 8 maja 2018 13:59

Będzie rewolucja na pl. Nowym w Krakowie

Plac Nowy i Okrąglak czekają duże zmiany. Pierwszą jest ograniczenie sprzedaży zapiekanek w niedzielę.
Spółka „Kazimierz”, która zarządza placem Nowym, ma plany uporządkowania jednego z najchętniej odwiedzanych miejsc Kazimierza. Ich efektem ma być utrzymanie funkcji targowej. Jak się też okazuje, do kosza trafiła koncepcja ulokowania w wewnętrznej hali Okrąglaka delikatesów z barem bistro. Tamta koncepcja - z kolejną restauracją, których na Kazimierzu jest bez liku - budziła kontrowersje, radni dzielnicy Stare Miasto zapowiadali, że będą przeciwni przyznaniu kolejnej koncesji na sprzedaż alkoholu.

- Odeszliśmy od tej koncepcji. Teraz planujemy stworzyć salę wielofunkcyjną, w której będą mogły się odbywać targi wielobranżowe, a także wydarzenia kulturalne - mówi Agnieszka Małek, wiceprezes spółki „Kazimierz”.

Porządkowanie zaczęło się w zeszłym roku - wymianą starych, sezonowych straganów na nowe, jednakowe i całoroczne.

Teraz opracowywany jest projekt remontu nawierzchni placu, pochodzącej z XIX wieku, z ponad stu dużych płyt z lastryka. Jest ona spękana i doraźnie połatana. Remont - jak planuje spółka - zacznie się jeszcze w tym roku i potrwa około roku.

Na Placu Nowym, co niedzielę odbywa się wielka giełda odzieży, która jest wpisana w pejzaż centralnego punktu Kazimierza od kilku dziesięcioleci. Na popularnym „Żydzie” pojawiają się tłumy, swój towar wystawia tu wtedy około 200-300 osób. To z myślą o uczestnikach giełdy właśnie zaczęła się na pl. Nowym rewolucja: od tego miesiąca do godziny 15 w niedzielę giełdzie muszą ustąpić miejsca m.in. słynne zapiekanki z okienek Okrąglaka.

To ograniczenie pojawiło się 6 maja, a będzie egzekwowane od najbliższej niedzieli. Nowe przepisy dotyczą sprzedających we wszystkich stałych punktach handlowych (oprócz wspomnianego kiosku ruchu), czyli nie tylko tych z gastronomią. Nie będzie można ich otwierać w godz. 7-15. Niedzielna giełda będzie miała dla siebie więcej miejsca. A handlować będzie się bez obawy, że towar zostanie zabrudzony.

Ten pomysł, wprowadzony uchwałą zarządu spółki, cieszy oczywiście handlujących w niedzielę odzieżą.
Pojawiają się jednak również głosy sprzeciwu ze strony najemców z Okrąglaka. Część wręcz nie kryje oburzenia zmianami.

Jeszcze niedawno dla wpisanego do rejestru zabytków Okrąglaka na placu Nowym zakładana była koncepcja z funkcją gastronomiczną. Miał on zostać wynajęty spółce Forum, znanej z prowadzenia klubokawiarni Forum Przestrzenie w dawnym hotelu Forum. Jednak, jak tłumaczy spółka „Kazimierz”, pomysł był krytykowany i oprotestowywany, więc plany się zmieniły.

Hala Okrąglaka przejdzie generalny remont (finansowany przez spółkę „Kazimierz”), jaki zakładał tamten projekt - spółka ma już pozwolenie na budowę. Jednak restauracji nie będzie. Właśnie powstaje projekt zamienny, który zakłada nawiązanie do istniejącej tutaj niegdyś koszernej rzeźni. Obecne, niemające waloru historycznego płytki posadzkowe i ścienne mają zostać wymienione na nowe, wzorowane na płytkach z dawnych rzeźni, np. z Grzegórzek. W 168-metrowej hali, jako element wystroju, zawisną jeszcze rzeźnicze haki.

Podstawowa koncepcja jest taka, że w hali będzie można urządzać targi staroci, kosmetyczne, win itp., a także wydarzenia kulturalne - wystawy czy imprezy muzyczne. Spółka zakłada, że prace w Okrąglaku mogłyby ruszyć w drugiej połowie tego roku i potrwać około 6 miesięcy. Planuje również - i dostała już pozwolenie - na remont elewacji tego 12-bocznego budynku.

opr. ab

źródło: krakow.naszemiasto.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl