Golemo
Aktualności
Niedziela, 19 lutego 2017 11:43

Basia - spec od narkotyków

Basia, przyjazny foksterier, który pełni służbę w placówce straży granicznej w Zakopanem, ujawniła podczas swojej 12-letniej służby ponad 35 kilogramów narkotyków. Jest specjalistą w ich wyszukiwaniu.
- Basia to jeden z dwunastu, a zarazem najstarszy pies służbowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. W trakcie 12 - letniej służby (długoletniej, jak na psa służbowego), Basia ujawniała ok. 35 kg substancji narkotycznych i psychotropowych. Kilkadziesiąt razy uczestniczyła w działaniach prowadzonych przez Straż Graniczną, jak również przez służby współdziałające, takie jak Policja, czy Żandarmeria Wojskowa - opisuje kpt. SG Dorota Kądziołka, rzecznik prasowy Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. - Wykrywanie tych substancji, to nie jedyna płaszczyzna działalności służbowej sympatycznej foksterierki. Z jej udziałem przeprowadzono bardzo liczne prelekcje dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. W trakcie spotkań przybliżano tematykę związaną z zagrożeniami płynącymi z posiadania i zażywania narkotyków.

Uczestniczyła też często w pokazach tresury psów służbowych, promując pozytywny wizerunek Straży Granicznej.

Na co dzień, zarówno w służbie, jak i poza nią, towarzyszy jej Stanisław - przewodnik psa służbowego z Placówki SG w Zakopanem. Czas poza służbą Basia spędza w domu przewodnika, gdzie jest traktowana jako jeden z domowników.

źródło: KOSG

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl