Aktualności
Czwartek, 20 października 2016 12:56

BO Małopolska: Pomogą ratować życie - defibrylatory w publicznych miejscach

Co roku z powodu nagłych zatrzymań krążenia umiera w Polsce ponad 40 tys. osób. Wielu z tych tragedii można by uniknąć, gdyby w porę została udzielona pierwsza pomoc. Na zapewnieniu bezpieczeństwa Małopolanom koncentruje się kilka projektów realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego Małopolski. W ramach nich m.in. w miejscach publicznych wielu miastach regionu pojawią się przenośne defibrylatory.
- Problem nagłego zatrzymania krążenia dotyczyć może każdego, nie tylko osób starszych i schorowanych. Małopolanie chcą czuć się bezpiecznie, a my chcemy im to bezpieczeństwo zapewnić. Dzięki inicjatywom obywatelskim Małopolski już niedługo, w wielu miejscach regionu pojawią się urządzenia ratujące ludzkie życie – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

W przypadku nagłego zatrzymania krążenia najważniejsze jest pierwsze 4-5 minut, w ciągu których konieczne jest podjęcie działań ratunkowych. Szybkie podjęcie akcji zwiększa nawet o 70% szanse na przeżycie pacjenta i jego powrót do zdrowia. Niestety statystyki pokazują że wciąż boimy się udzielać pierwszej pomocy, a jeśli już podejmujemy próbę bardzo często jest ona nieefektywna. Dużo łatwiej przywrócić pracę serca za pomocą defibrylatora, który może być używany także przez osoby bez wykształcenia medycznego.

Zadanie „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED – każdy może uratować bezcenny dar – ludzkie życie” zakłada budowę sieci automatycznych defibrylatorów zewnętrznych w przestrzeni publicznej oraz zwiększenie wiedzy mieszkańców powiatu w zakresie udzielania pierwszej pomocy i obsługi urządzeń AED.

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że mózg pozbawiony tlenu żyje tylko kilka minut, dlatego w przypadku NKZ tak ważne jest podjęcie akcji ratowniczej jeszcze przed przybyciem służb medycznych. Niestety na ternie powiatu dąbrowskiego nie ma ani jednego z ogólnodostępnych defibrylatorów przenośnych. Chcemy to zmienić i tym samym wzmocnić poszczególne ogniwa łańcucha ratunkowego, od których zależy skuteczność działań ratowniczych – przekonuje Tadeusz Kwiatkowski, inicjator zadania.

W ramach projektu w siedmiu miastach powiatu dąbrowskiego pojawią się przenośne defibrylatory. Urządzenia zostaną umieszczone na zewnątrz budynków urzędów gmin w Dąbrowie Tarnowskiej, Szczucinie, Bolesławiu, Gręboszowie, Oleśnie, Mędrzechowie oraz w Radgoszczy. Miejsca zamontowania zestawów ratunkowych zostaną odpowiednio oznakowane, tak aby każdy mógł łatwo trafić do defibrylatora i jak najszybciej wykonać reanimację. Integralną częścią projektu będzie przeprowadzenie ponad 90-ciu dwugodzinnych szkoleń z zakresu obsługi urządzeń AED oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. W ramach wzmocnienia działań przewidziano także przeprowadzenie kampanii informacyjnej.

O tym, że każdy z nas może paść ofiarą nagłego zatrzymania krążenia wiedzą także mieszkańcy Nowego Sącza i Wieliczki. W mieście soli dzięki inicjatywie obywatelskiej „Wyposażenie Parafii oraz budynków gminnych w defibrylatory AED w powiecie wielickim” zamontowanych zostanie 16 defibrylatorów. Urządzenia ratujące ludzkie życie zostaną umieszczone na budynku urzędu miasta i gminy w Wieliczce, urzędu gminnego w Biskupicach oraz w 14 parafiach: w Wieliczce, Węgrzcach Wielkich, Gorzkowie, Byszycach, Grabiu, Pawlikowicach, Raciborsku, Sierczy, Kokotowie, Biskupicach, Bodzanowie, Łazanach, Tomaszkowicach i Podstolicach, czyli w miejscach skupiających duże rzesze ludzi, w szczególności osób starszych.

- Defibrylatory są niezastąpione w zapewnieniu pierwszej pomocy, przy tym są całkowicie bezpieczne w użyciu. Urządzenie AED analizuje rytm pracy serca poszkodowanego z zatrzymaniem krążenia i decyduje, czy defibrylacja jest wskazana, czy też nie. Dzięki temu osoba obsługująca defibrylator nie potrzebuje wiedzy medycznej z zakresu oceny rytmu serca, ponieważ urządzenie samo zdecyduje czy defibrylacja zostanie wykonana, czy nie ma takiej potrzeby – podkreśla Bartłomiej Orzeł, autor inicjatywy „Nowy Sącz dla serca”.

Dzięki projektowi wybranemu przez mieszkańców, w przestrzeni publicznej Nowego Sącza pojawi się 14 nowoczesnych urządzeń do przywracania akcji serca. Defibrylatory zostaną zamontowane przy ważnych punktach miasta m.in. na budynkach: hal sportowych na Rurach, oraz przy ul. Nabrzeżnej, basenu, MOK, Ratusza, MZD, biblioteki publicznej, MUW, CIT, Miasteczka Galicyjskiego, skansenu regionalnego, stadionu, PTTK oraz Pałacu Młodzieży.

O serca i życie swoich pacjentów walczy także każdego dnia oddział kardiologii Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie, którego dyrektor Andrzej Kosiniak-Kamysz zgłosił do BO Małopolski projekt „Zakup aparatury medycznej do telemetrii”. Wyposażenie jednostki w urządzenia do telemetrii EKG umożliwi zapewnienie ciągłego monitoringu stanu pacjentów z problemami kardiologicznymi i pozwoli podejmować skuteczne akcje reanimacyjne w przypadku zaburzeń rytmu serca i nagłego zatrzymania krążenia.

źródło: biuru prasowe UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl