Golemo
Aktualności
Sobota, 10 listopada 2018 09:00

Artyści wystąpią dla chorych na nowotwory neuroendokrynne

„Black or white” - pod takim hasłem 10 listopada w krakowskim teatrze Variette odbędzie się koncert charytatywny na rzecz pacjentów dotkniętych nowotworami neuroendokrynnymi. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości na temat tych nieznanych powszechnie nowotworów oraz zwrócenie uwagi na objawy, które mogą być pomocne w ich rozpoznaniu.
„Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów” to myśl przewodnia organizowanego przez Klinikę Endokrynologii SU w Krakowie we współpracy z miastem Kraków koncertu charytatywnego „Black or white”. Data koncertu nie jest przypadkowa, wypada w Światowy Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych. Ta coroczna, obchodzona globalnie inicjatywa ma na celu edukację oraz poprawę diagnostyki, leczenia i dostępu do informacji na temat guzów neuroendokrynnych. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Nowotworów Neuroendokrynnych w Krakowie odbędą się w dwóch częściach.

- Pierwszą z nich będzie koncert, który ma być połączeniem edukacji i rozrywki. Dochód z występu artystów zostanie przekazany na działalność Fundacji „Pro Endocrinologia”, która wspiera pacjentów z nowotworami neuroendokrynnymi. Drugą część przedsięwzięcia stanowić będzie skierowana do lekarzy różnych specjalizacji konferencja naukowa, która odbędzie się 24 listopada w Krakowie. Podczas konferencji szczególną uwagę poświęcimy często trudnej diagnostyce nowotworów endokrynnych – mówi dr hab. Anna Sowa-Staszczak, kierownik Ośrodka Medycyny Nuklearnej Endokrynologii SU w Krakowie.

BLACK OR WHITE, CZYLI JAK ZEBRA STAŁA SIĘ SYMBOLEM GUZÓW NEUROENDOKRYNNYCH
Nowotwory neuroendokrynne, nazywane w skrócie NET (ang. neuroendocrine tumors) to stosunkowo nietypowe nowotwory. To, co odróżnia je od innych, to fakt, że rosną znacznie wolniej, a ich objawy często imitują inne schorzenia, przez co ich rozpoznanie stanowi dla lekarzy wyzwanie. Niejednoznaczność 
w ocenie guzów neuroendokrynnych sprawiła, że symbolem działań edukacyjnych na ich rzecz stała się zebra – jej umaszczenie jest równie zagadkowe.

- Objawy nowotworów NET o ile występują, mogą wskazywać na inne schorzenia, jak na przykład choroba wrzodowa, stany zapalne jelit, astma czy zespół jelita drażliwego. Z tego względu, zanim dojdzie do postawienia właściwej diagnozy, pacjenci często próbują leczyć się albo nieodpowiednimi lekami, albo u niewłaściwych specjalistów. Tymczasem rozpoznana na wczesnym etapie choroba daje szansę na przeprowadzenie radykalnego leczenia poprzez stosowane w pierwszej kolejności chirurgiczne usunięcie guza, dlatego podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat istnienia nowotworów neuroendokrynnych oraz edukacja lekarzy są tak ważne – podkreśla dr Anna Sowa-Staszczak.

Więcej informacji na temat nowotworów neuroendokrynnych można znaleźć na stronie www.guzynet.pl.

W koncercie „Black or white” udział wezmą artyści Teatru Muzycznego ROMA, artyści Krakowskiej Akademii Tańca, Szkoły Tanga Argentyńskiego „Tango Virri”, Szkoły Tańca „Pasja” oraz zespoły: Akustyczna Operacja, Colour Voices i zespół instrumentalny.

Koncert odbędzie się już dziś o godz. 18:00 w krakowskim teatrze „Variete” przy ul. Grzegórzeckiej 71.

Fundusze zebrane ze sprzedaży biletów zostaną przekazane Fundacji na Rzecz Endokrynologii i Endokrynologii Onkologicznej "Pro Endocrinologia" Kliniki Endokrynologii celem poprawy diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych pozostających pod opieką Kliniki.

mat. prasowe
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl