Kuter
Aktualności
Piątek, 22 lipca 2016 14:27

Artur Ruciński dla Kiepury na jubileusz

Artur Ruciński, polski baryton występujący na największych scenach świata w tym nowojorskiej MET oraz Iwona Sobotka, która w maju tego roku odbyła tournée koncertowe z Filharmonikami Berlińskimi po Azji, a także Grażyna Brodzińska, Stanisław Kufluk, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert, Katarzyna Oleś-Blacha, Edyta Piasecka, Agnieszka Rehlis, Oliver Diaz - to tylko część gwiazd, które wezmą udział w jubileuszowym 50. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.
Tegoroczny festiwal, którego głównymi organizatorami są Gmina Krynicy-Zdrój i krynickie Centrum Kultury, będzie miał rozmach godny jubileuszu. Funkcję ambasadora festiwalu przyjął prof. Ryszard Karczykowski zaś merytorycznie imprezę wsparł prof. Stanisław Krawczyński, dołączając do sekretariatu programowego festiwalu.

Od 13 sierpnia przez kolejne 8 festiwalowych dni odbędzie się w sumie ponad 30 imprez, w tym: koncerty, spektakle, spotkania a także warsztaty wokalne dla młodych śpiewaków. Na festiwalowych estradach wystąpi blisko 400 artystów z Polski i zagranicy, w tym kilkudziesięciu śpiewaków oraz osiem orkiestr: Krynicka Orkiestra Zdrojowa, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej, Krakowska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Opery Śląskiej, Krakowska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective oraz Salonowa Orkiestra Camerata.
José Luis Sola, Francisco Corujo i Orlando Niz, czyli trzech młodych utalentowanych tenorów hiszpańskich wystąpi 13 sierpnia, w koncercie plenerowym inaugurującym jubileuszowy 50. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Wieczór zatytułowany „Z krainy tenorów” będzie hołdem złożonym patronowi festiwalu, królowi polskich tenorów. Hiszpańscy artyści zaprezentują przede wszystkim repertuar Jana Kiepury, na który złożą się największe przeboje operowe i operetkowe. Artyści przygotowują też słynną piosenkę polskiego tenora „Brunetki, blondynki”, ale…w polskiej wersji językowej! W koncercie udział weźmie Iwona Sobotka, laureatka Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli.

Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznego festiwalu w Krynicy będzie Artur Ruciński, wspaniały polski baryton, który w tej chwili należy do najbardziej rozchwytywanych polskich śpiewaków. Artysta występuje na takich scenach jak m.in.: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, Opera Bastille w Paryżu, San Francisco Opera, Deutsche Oper Berlin a w czerwcu i lipcu podbija hiszpańską publiczność w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie śpiewając partię Marcella w „Cyganerii” Pucciniego. W Krynicy weźmie udział w koncercie specjalnym, który odbędzie się 15 sierpnia, w 50. rocznicę śmierci Jana Kiepury, patrona festiwalu.

- Będzie to wyjątkowy koncert. Będziemy wspominać tego wielkiego artystę. Moi koledzy zaśpiewają wiele utworów z jego repertuaru – mówi Artur Ruciński. - Jan Kiepura jest przykładem fenomenalnego śpiewaka o fantastycznej technice. Ale przede wszystkim to przykład niesamowicie pracowitego artysty, dbającego o detale, takie jak wymowa, frazowanie, a także interpretację. Kiepura był fenomenalnym artystą i dlatego też odniósł tak wielki sukces. Bardzo inteligentny, wiedział co należy robić, aby być popularnym. Do dziś jest przykładem dla wielu śpiewaków jak należy kierować swoją karierą. Możemy być dumni, że mieliśmy w historii takich wspaniałych artystów - podkreśla Artur Ruciński.
Obok Artura Rucińskiego 15 sierpnia w koncercie udział wezmą śpiewacy uznani i niezwykle cenieni przez publiczność i krytykę: Katarzyna Oleś-Blacha, Agnieszka Rehlis, Tomasz Kuk, Jacek Ozimkowski. Artystom towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Piotra Wajraka.

Ciekawym punktem festiwalu będzie koncert (17.08) wielkiej damy polskiej operetki Grażyny Brodzińskiej i jej gości, trzech śpiewających panów: Andrzeja Lamperta, Marcina Jajkiewicza, Janusza Krucińskiego, na który złożą się przeboje od klasyki po cenioną rozrywkę. Na festiwalu nie zabraknie też hitów operetkowych, tak bardzo lubianych przez krynicką publiczność; na wieczór zatytułowany „Ze mną Ty, przy tobie ja” (14.08) złożą się najsłynniejsze duety w wykonaniu m.in.: Renaty Droz, Iwony Tober, Jakuba Oczkowskiego, Tadeusza Szlenkiera. Miłośników poezji śpiewanej ucieszy zapewne fakt, że zaproszenie na festiwal przyjęła królowa tego gatunku Edyta Geppert, która wystąpi w Krynicy (19.08) wykonując wraz z zespołem Vasie największe przeboje.

Festiwal zamknie wieczór poświęcony młodym niezwykle utalentowanym artystom, który otrzymał tytuł „Kiepura i co dalej?”. Solistami będą finaliści konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy (Anna Filimowska-Wolfinger, Katarzyna Nowosad i Szymon Mechliński) oraz Anna Choczaj (studentka UMFC w Warszawie), Aleksandra Szmyd (studentka AM w Krakowie), Emil Ławecki (absolwent UMFC w Warszawie) i gość specjalny Aleksander Pinderak (solista Opery Wiedeńskiej).

Ponadto organizatorzy jubileuszowej edycji przewidzieli wiele atrakcji, w tym m.in.: koncerty muzyki kameralnej, przedpołudniowe spotkania z artystami organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Opery Krakowskiej „Aria”, oraz co jest festiwalową nowością spotkania na Deptaku z mistrzem Janem „Uśmiechnij się z Kiepurą”, pełne anegdot a także wspólnego śpiewania.

Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju należy do najstarszych w Polsce. Główną ideą jego pomysłodawcy Stefana Półchłopka było, aby pamięć o Janie Kiepurze trwała. Krynica wydawała się do tego idealnym miejscem. Bo właśnie tu w latach 30. XX wieku Jan Kiepura wybudował „Patrię”, wielki, nowoczesny pensjonat. Z Krynicą chciał związać swoje życie po zakończeniu kariery artystycznej. Wojna mu w tym jednak przeszkodziła, do Polski już na stałe nigdy nie wrócił. Ale dzięki festiwalowi jego imienia jest od lat obecny, i w Krynicy, i w Polsce.
Przez lata festiwal się rozrastał. Każdy z jego kolejnych artystycznych dyrektorów dodawał coś od siebie budując dzisiejszą pozycję imprezy. W Krynicy trzeba było być. Wiedzieli o tym artyści i publiczność. Festiwal swoją popularność zawdzięcza nie tylko gwiazdom, ale także programowaniu. Założeniem tej imprezy jest, aby pokazać różne gatunki śpiewu. Zwłaszcza, że patron festiwalu był artystą niezwykle wszechstronnym, który prezentował się w operach, operetkach, filmach, śpiewał też popularne piosenki.
Dlatego też i tegoroczna edycja festiwalu jest niezwykle różnorodna.

Szczegóły i bilety: www.festiwalkiepury.pl

Program dostępny jest też w dziale Co Gdzie Kiedy MalopolskaOnline.pl

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz


Patronem medialnym 50. Festiwalu im. Jana Kiepury z Krynicy-Zdroju jest portal MaloposkaOnline.pl
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl