Golemo
Aktualności
Czwartek, 31 stycznia 2013 15:54

Apel polityków, samorządowców i mieszkańców do premiera - "powstrzymać prywatyzację Polskich Kolei Linowych"

ZAKOPANE. W Kuźnicach, przy dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch, posłowie Prawa i Sprawiedliwości, samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych apelowali do Donalda Tuska o wycofanie się z planów prywatyzacji Polskich Kolei Linowych S.A. Poseł Andrzej Adamczyk zaprezentował list, który w tej sprawie przekazany zostanie premierowi.
- Polskie Koleje Linowe to symbol polskich Tatr. Spółka PKL S.A. z siedzibą w Zakopanem dysponuje majątkiem w skład którego wchodzą: 9 kolei linowych, 7 wyciągów narciarskich, 5 zjeżdżalni i 100 ha tras narciarskich. Przewozi rocznie 6 mln pasażerów. Sytuacja ekonomiczna PKL jest dobra. W 2007 roku przeprowadzono zasadniczy remont kolei na Kasprowy Wierch, co istotnie podniosło rentowność spółki, która w 2011 wyniosła 25%. Mimo dobrej kondycji spółki, rząd zamierza ją sprzedać. Trwa proces przetargowy. Zgłaszają się oferenci. Prywatyzacja polegać będzie na zbyciu majątku, który prawdopodobnie trafi w ręce zagranicznego inwestora - przypomina posłanka Anna Paluch.

W apelu do premiera czytamy: "W Małopolsce trwa dyskusja na temat możliwości przeprowadzenia Olimpiady Zimowej. Wspieramy ten pomysł. Jednak poza deklaracjami rządu nie widzimy działań, mających na celu poprawę infrastruktury, dziedziny kluczowej dla powodzenia projektu. Odnosimy wręcz wrażenie, że nasz region jest traktowany po macoszemu. Na niezbędne inwestycje rząd nie daje pieniędzy. Co więcej, małopolskie przedsiębiorstwa stają się przysłowiowymi srebrami rodowymi, które pański rząd wyprzedaje aby spłacać długi które zaciągnął swą nieodpowiedzialną polityką. Ze przykrością i zdziwieniem obserwujemy ten niepokojący proces".

Dlatego gorąco apelujemy. Proszę wycofać się z niefortunnych planów prywatyzacji PKL S.A. Nie pozbywajmy się w imię doraźnych potrzeb, tego co jest wizytówką naszego regionu i skutecznym gospodarczym instrumentem stymulującym jego rozwój” – mówił poseł Adamczyk, który wraz z Anną Paluch (PiS) przedstawił projekt ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości której celem jest zatrzymanie PKL S.A. w polskich rękach. Projekt zakłada wykupienie przez Skarb Państwa, za pieniądze znajdujące się w Funduszu Kolejowym, wszystkich akcji spółki PKL S.A. i następnie przekazanie ich Województwu Małopolskiemu. Wzorowany jest na projekcie ustawy rządowej dotyczącym komercjalizacji i prywatyzacji spółki PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, która podobnie jak PKL jest spółka córką PKP. Propozycje te są zgodne z prawem unijnym. Niedługo w Sejmie głosowanie w sprawie projektu PiS."

- Dlatego, przynajmniej do tego czasu wstrzymajmy proces prywatyzacji Zwracamy się z prośbą o poparcie tego projektu. Będziemy do tego namawiać posłów koalicji rządzącej, szczególnie tych z Małopolski, licząc na ich odpowiedzialność za Region i polską gospodarkę” - mówiła Anna Paluch, która przestrzegała, ze sprzedaż PKL negatywnie wpłynie na konkurencyjność bazy turystycznej na Podhalu.

Projekt przekazania Polskich Kolei Linowych S.A. samorządowi Województwa małopolskiego poparli obecni na konferencji radni PiS sejmiku WM; Jan Hamerski, były starosta nowotarski oraz Grzegorz Biedroń, który przypomniał, że Małopolski Sejmik, jednogłośnie przyjął w tej sprawie rezolucję. Piotr Zacharko przewodniczący rady miasta Zakopanego, zwrócił uwagę na wartość symboliczną i historyczna przedsiębiorstwa, natomiast Piotr Bąk– Prezes Klubu im. Wł. Zamojskiego, były burmistrz Zakopanego mówił o licznych protestach mieszkańców, naukowców, którzy uważają, ze sprzedaż PKL jest niezgodna z prawem, które mówi ze Parki Narodowe (a aktywa PKL leżą na terenach Tatrzańskiego Parku Narodowego) maja być kontrolowane przez podmioty publiczne.

Apel podpisali: posłowie - Anna Paluch, Andrzej Adamczyk wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury, Grzegorz Biedroń przewodniczący Klubu Radnych PiS w Sejmiku Województwa Małopolskiego, Jan Hamerski - radny PiS w Sejmiku Województwa Małopolskiego, Piotr Bąk - prezes Klubu im. Wł. Zamojskiego, były burmistrz Zakopanego, Jerzy Zacharko - przewodniczący Rady Miasta Zakopane.

opr.s /
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl