Wtorek, 19 marca | Imieniny: Józefa, Bogdana, Laili
09.05.2017 | Czytano: 76

Apel o chodniki przy „zakopiance”

Do resortu infrastruktury i budownictwa trafiła interpelacja trzech posłów w sprawie budowy chodników przy DK nr 7 na terenie gminy Lubień. Według przedstawicieli rządu nie wiadomo jednak, kiedy poprawi się bezpieczeństwo pieszych przy jednak z najbardziej ruchliwych tras Małopolski.

Do szefa ministerstwa infrastruktury zwrócili się posłowie Jarosław Szlachetka, Urszula Rusecka, oraz Józefa Szczurek-Żelazko. Zaapelowali o budowę chodników przy drodze krajowej nr 7 w Lubniu, Tenczynie, Krzeczowie oraz Skomielnej Białej.

- Odcinki przy drodze krajowej nr 7 są bardzo niebezpiecznymi miejscami przede wszystkim dla pieszych, którzy są licznymi ofiarami wypadków samochodowych z ich udziałem. W lutym bieżącego roku na jednym z tych odcinków doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku, w którym zginął dorosły mężczyzna – zaznaczyli parlamentarzyści.

Stąd też ich pytania na temat tego, czy minister przeznaczył środki i kiedy powstaną chodniki?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit zapewnił, iż resort przygląda się wszelkim postulatom i wnioskom.

- Informuję, że obecnie trwają analizy dotyczące realizacji inwestycji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego w miejscowościach Lubień, Tenczyn i Krzeczów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jako zarządca dróg krajowych, jest świadoma konieczności zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych i podejmuje, w miarę posiadanych środków, działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. GDDKiA na bieżąco monitoruje oraz prowadzi analizy dotyczące stanu dróg i bezpieczeństwa ruchu na drogach krajowych, w tym również na drodze krajowej nr 7 – zaznaczył Szmit.

I dodał, że na podstawie corocznego badania sieci drogowej w ramach Oceny Stanu Nawierzchni GDDKiA ustala odcinki wymagające pilnej interwencji, a następnie, po zabezpieczeniu dostępnych środków finansowych, dokonuje niezbędnych prac.

Co zatem z chodnikami, o które zapytali posłowie? Według informacji przekazanych przez podsekretarza, „za wcześnie jest określić dokładny harmonogram”.

- Przedstawione powyżej zadania są finansowane z dostępnych środków budżetu państwa przeznaczonych dla GDDKiA, których limit określany jest corocznie w ustawie budżetowej. Zgodnie z przyjętymi założeniami, do realizacji kierowane są te przedsięwzięcia, które zostają uznane przez zarządcę za najpilniejsze na podstawie określonych kryteriów oceny – wyjaśnił Jerzy Szmit. - Jednocześnie chciałbym poinformować, że aktualnie realizowany jest odcinek drogi ekspresowej S7 Lubień – Rabka, który docelowo znacząco usprawni ruch w obrębie gminy Lubień oraz odciąży obecny odcinek drogi krajowej nr 7 z ruchu tranzytowego. Przewiduje się, że odcinek ten zostanie wybudowany do końca 2020 r.



Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl