Aktualności
Niedziela, 5 lipca 2015 00:55

Anna Polony i Krakowskie Trio Stroikowe (zdjęcia)

W sobotni wieczór w Kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Szczawnicy odbył się pierwszy koncert w ramach kolejnej, ósmej już edycji Letniego Festiwalu Muzyka nad Zdrojami. W tym roku wszystkie koncerty będą odbywać się we wszystkie lipcowe soboty właśnie w tej pięknej, neogotyckiej świątyni.
W pierwszym koncercie, przy komplecie publiczności, mogliśmy podziwiać muzykę zaprezentowaną przez znakomite Krakowski Trio Stroikowe. Zespół tworzą wybitni instrumentaliści: Romana Widaszka – klarnet, Marek Mleczko – obój, Paweł Solecki – fagot. Muzycy przejawiają swą aktywność artystyczną nie tylko w grze orkiestrowej, ale również kameralnej oraz solowej – stąd też w swym dorobku mają wiele koncertów kameralnych z różnorodnym repertuarem, od muzyki barokowej do współczesnej. Krakowskie Trio Stroikowe koncertowało na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych.

Koncert inaugurujący festiwal uświetniła Anna Polony, aktorka teatralna i filmowa, reżyser, urodzona w Krakowie, należąca do najwybitniejszych polskich aktorek, od lat związana z krakowską sceną. Nazywana jest „pierwszą damą Starego Teatru”. Podczas pierwszego dnia festiwalu zaprezentowała ona poezje Jana Kasprowicza, wielkiego miłośnika gór.

Organizatorzy zapraszają na kolejne koncerty, z których najbliższy odbędzie się już 11 lipca i obiecują przybyłym melomanom wędrówkę po stylach, brzmieniach i emocjach muzycznych.

W przyszłą sobotę będzie koncert niezwykły, m.in. dzięki użyciu szczawnickich organów Tomasza Falla w repertuarze jazzowym. W tym koncercie świetnemu organiście Janowi Bokszczaninowi będzie towarzyszył znakomity trębacz jazzowy Robert Majewski. Artyści zaprezentują rzadko słyszaną w kościołach muzykę m.in. Krzysztofa Komedy przerywaną mistycznymi kompozycjami Arvo Pärta.

Tekst i zdj. Joanna Dziubińska

źródło: Podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl