Aktualności
Niedziela, 26 kwietnia 2015 14:46

Anna Komorowska na Święcie Bacowskim w Ludźmierzu (zdjęcia)

Pierwsza Dama odwiedziła dzisiaj Ludźmierz, gdzie odbywało się Święto Bacowskie i Święcone Związku Podhalan, włączone w trwający I Zjazd Karpacki.
Tradycyjnie już do Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej przyjechali nie tylko bacowie z Podhala Spisza i Orawy, ale również ze Śląska i Słowacji.

Przed Domem Związku Podhalan w Ludźmierzu zgromadziło się czterdzieści pocztów sztandarowych reprezentujących poszczególne oddziały Związku. Zgodnie z przewidywaniami zabrakło kilku oddziałów, które nie zdecydowały się na przyjazd do Ludźmierza, ze względu na zaproszenie właśnie na uroczystości prezydenta Bronisława Komorowskiego, który odwiedził górali w sobotę.

Najważniejsi byli jednak bacowie, którzy nawet do Gaździny Podhala przyprowadzili mały kierdel owiec. Uroczystość z okazji dnia św. Wojciecha, jak zawsze rozpoczyna na Podhalu wiosenny redyk. Organizatorzy Zjazdu Karpackiego przypominali dość mocno o związku górali z kulturą pasterską. Dzisiaj powrót owiec na halę ma ogromne znaczenie dla przyrody.

- Wypas kulturowy uratował część hal w Tatrach, bo tam gdzie hale zarosły są różne kłopoty, chociażby w Tatrach- mówi Andrzej Skupień prezes ZG Związku Podhalan. - Tam gdzie nie ma wypasu przyroda dziczeje, a nawet występują częściej lawiny. Ubożeje też roślinność. Dlatego owce po to są w górach.

Mszę świętą w ludźmierskich ogrodach, w której oprócz Anny Komorowskiej uczestniczył wojewoda małopolski Jerzy Miler i marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa odprawił ksiądz infułat Stanisław Olszówka. Wcześniej przywitał ich proboszcz ludźmierskiej parafii.

- Najważniejsze, że są z nami bacowie. Są gazdowie od Bieszczad przez Beskid, Pieniny, Spisz, Gorce, Podhale aż po Beskid Śląski. Są wśród ludzie, którzy doceniają rolę pasterstwa i jego wpływ na naszą kulturę. Dziękujemy, że pielęgnujecie tradycje naszych ojców i życzymy, żeby to co robicie miało coraz większe znaczenie i uznanie wśród tych, którzy decydują o kształcie życia mieszkańców Karpat - mówił proboszcz ks. Kazimierz Klimczak.

Jak każe tradycja bacowie z Ludźmierza wzięli po zakończonej uroczystości święconą wodę, kredę oraz szczapy drewna, którymi rozpalą watry na halach.

js/ zdj. Piotr Korczak

źródło: Podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
TDP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl