Aktualności
Czwartek, 21 czerwca 2018 19:14

Albo obwodnica, albo domy, cisza i spokój

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie zaprezentowała wybrany wariant przebiegu wschodniej obwodnicy Tarnowa.

Prezentacja stała się podstawą do dyskusji m.in. z udziałem tarnowskich i podtarnowskich samorządowców. Jak bowiem nie bez racji podkreślił Ryszard Pagacz, przewodniczący Rady Miasta w Tarnowie, rosnący ruch samochodowy zmusza władze miasta do szukania nowych rozwiązań komunikacyjnych. Nie wszystkim jednak mieszkańcom proponowane warianty odpowiadają.

Przypomnijmy, obwodnica ma wyprowadzić uciążliwy, tranzytowy ruch, również ciężkich pojazdów z Tarnowa poza granice miasta. Tranzyt, prowadzący teraz ulicą Jana Pawła II powoduje powstawanie korków, hałasu i zanieczyszczeń, dlatego wśród mieszkańców Tarnowa jest wiele osób, popierających budowę. Z kolei dla mieszkańców Woli Rzędzińskiej budowa drogi w wybranym przebiegu może oznaczać wyburzenia kilkudziesięciu domów i budynków gospodarczych.

- Przedstawiciele sąsiadujących z Tarnowem Woli Rzędzińskiej i Skrzyszowa, przez których tereny ma biec obwodnica podkreślali, że choć rozumieją potrzebę budowy drogi, to popierają swoich mieszkańców, protestujących przeciwko tej inwestycji – wyjaśniła Daniela Motak z tarnowskiego magistratu. - Przeciwko budowie wschodniej obwodnicy w wybranym przebiegu protestuje też część mieszkańców Osiedla Rzędzin w Tarnowie.

Jak podkreślają urzędnicy, ich przedstawiciel, Adam Kowalski powiedział, że mieszkańcy mają sporo uwag do przebiegu obwodnicy. - Budowaliśmy domy w spokojnej dzielnicy, a teraz mamy żyć w cieniu obwodnicy. Będzie nią jeździć 35 tysięcy samochodów na dobę. Kto będzie chciał tam mieszkać? – pytał.

Sprawa nie jest łatwa, a o kompromis zapewne łatwo nie będzie. Tomasz Pałasiński z GDDKiA w Krakowie przypomniał bowiem, że wybrany wariant obwodnicy uzyskał decyzję środowiskową. Teraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska analizuje odwołania mieszkańców.

- Jeżeli decyzja zostanie utrzymana, powstanie koncepcja, przeprowadzone zostaną badania geologiczne, odbędą się również konsultacje społeczne w zakresie szczegółowych rozwiązań technicznych. Przetarg na wykonanie inwestycji w trybie „zaprojektuj i wybuduj” mógłby zostać ogłoszony w 2020 roku- poinformowała Motak.

Opr.eł/fot. Łukasz Razowski
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl