Aktualności
Poniedziałek, 9 kwietnia 2018 09:50

Agnieszka Holland kręci w Krakowie film "Gareth Jones"

W Krakowie trwają zdjęcia do najnowszego filmu Agnieszki Holland – politycznego thrillera "Gareth Jones". To opowieść o młodym walijskim dziennikarzu, który w latach 30. jako jeden z pierwszych opisał Wielki Głód na Ukrainie.
W Krakowie na dziedzińcu dawnego Domu Pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności przy ul. Zyblikiewicza kręcono sceny rozgrywające się w Moskwie, a w Urzędzie Miasta Krakowa – w Pałacu Wielopolskich – sceny z Londynu. Zdjęcia były realizowane także w Brzesku, będą kręcone m.in. w Katowicach, Sosnowcu, Warszawie oraz w Szkocji. Ekipa za sobą ma już pracę na Ukrainie, gdzie ponoć scenariusz i sam pomysł stworzenia filmu został bardzo dobrze przyjęty. Film powstaje m.in. przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ukraińskiej Państwowej Agencji Filmowej oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Tytułowy Gareth Jones to brytyjski dziennikarz, który jako jeden z pierwszych reporterów opisał Wielki Głód, który w latach 1932-1933 doprowadził do śmierci czterech milionów Ukraińców. W swoich artykułach opierał się na wiedzy, którą zgromadził podczas kilkutygodniowej, samotnej wędrówki po południowej Ukrainie. Pisał, że ludzie puchną z głodu i witają go słowami „czekamy na śmierć”.

Za ujawnienie prawdy zapłacił najwyższą cenę - najpierw zakazano mu wjazdu na teren ZSRR, potem został zdyskredytowany przez kolegów po fachu, wspieranych przez Sowiecki reżim (zwłaszcza przez Waltera Duranty, głównego korespondenta New York Timesa w Moskwie), aż wreszcie w 1935 w tajemniczych okolicznościach zginął podczas wyprawy do Mandżuko (prawdopodobnie przy udziale NKWD).

Autorką scenariusza jest Andrea Sedaru Barbul - wnuczka mężczyzny, który przeżył klęskę głodu. W filmie zobaczymy m.in. Jamesa Nortona (w roli Garetha Jonesa), Petera Sarsgaarda , Vanessę Kirby W filmie grają także polscy aktorzy: Michalina Olszańska, Beata Poźniak, Krzysztof Pieczyński

Tomasz Cichocki i materiały prasowe
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl