Aktualności
Wtorek, 15 maja 2018 12:10

Abp Marek Jędraszewski i bp Grzgorz Ryś - Małopolaninami Roku 2017

U auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się wręczenie tytułu Małopolanina Roku 2017 dla abpa Marka Jędraszewskiego i abpa Grzegorza Rysia przyznawanej przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski - największą regionalną organizację samorządów terytorialnych w Polsce.
Metropolita krakowski w słowie komentarza po otrzymaniu tytułu „Małopolanina Roku 2017" wyraził wielką wdzięczność i radość. W dalszej części wystąpienia arcybiskup odwołał się do dwóch postaci. Pierwszą z nich był Jan Paweł. Metropolita krakowski przypomniał wielkie zobowiązanie, które przekazał nam papież Polak, gdy żegnał się z Krakowem, kończąc swoją pielgrzymkę do ojczystego kraju w 1979 roku: „Zanim stąd odejdę proszę was abyście całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska raz jeszcze przyjęli z wiarą nadzieją i miłością..."

Druga postać, którą przywołał arcybiskup był gen. Ignacy Ledóchowski. - Ja poznałem tę postać prawie 30 lat temu, kiedy pisałem książeczkę o jego siostrze św. Julii Urszuli Ledóchowskiej i wtedy pojawiła się postać gen. Ignacego Ledóchowskiego, który żył w latach 1871 - 1945.

Drugim laureatem nagrody „Małopolanina Roku 2017" był abp Grzegorz Ryś.
- Słowo ojczyzna w naszym języku bierze się ze słowa ojciec, pierwsza forma to ojcowizna. Małopolska, jako mała ojczyzna, ojcowizna jest dla każdego z nas, którzyśmy tu wyrośli mistrzynią, ona chyba znacznie lepiej uczy niż rządzi. (...) Małopolanie w myśleniu są dobrzy - mówił abp Ryś.

Odwołując się do historii Polski z czasów po rozbiciu dzielnicowym podkreślił, że cała myśl, która poprzedziła zjednoczenie Polski narodziła się w Krakowie. Tu także powstała tradycja mówiąca o ciele św. Stanisława, które się zrosło po rozsiekaniu przez królewskich rycerzy.

- Cała ta tradycja, która pracowała na myślenie o Polsce w kategoriach jedności żyła w Krakowie - mówił.
W dalszych słowach wskazywał, że Małopolska może nas wiele nauczyć poprzez dzieła sztuki, z którymi na tych terenach możemy obcować. One dają nam lekcje fundamentalne. Wśród nich arcybiskup wymienił dwie: seria miejsc Wawel, Lublin, Sandomierz , Wiślica - gdzie w gotycką architekturę wpisane są wschodnie malowidła.

- To są takie miejsca, które uczą ans oddychania dwoma płucami, uczą nas ekumenizmu. Druga lekcja to marsz pamięci z Placu Bohaterów Getta na teren dawnego obozu w Płaszowie.

Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów Małopolski przyznała także tytuł „Człowieka Roku". W roku 2017 tytuł ten otrzymali Zofia Romaszewska - społeczny doradca prezydenta Rzeczpospolitej, wraz z mężem Zbigniewem Romaszewskim zasłużona uczestniczka opozycji demokratycznej w PRL oraz Andrzej Wielowiejski - wicemarszałek senatu pierwszej kadencji, doradca i działacz „Solidarności".

Justyna Walicka, opr/s/ zdj. Joanna Adamik

źródło: Archidiecezja Krakowska

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl