Golemo
Aktualności
Niedziela, 17 września 2017 21:47

„Śluby panieńskie" Pluskoty i nowy sezon w Teatrze STU (zdjęcia)

„Śluby panieńskie” w reż. Krzysztofa Pluskoty zainaugurowały nowy sezon artystyczny w Teatrze STU w Krakowie. Oficjalna premiera spektaklu nastąpiła w niedzielę , ale przedstawienie można było oglądać już od 13 września.
W obsadzie obok znanych aktorów znajdą się młodzi artyści. W roli Dobrójskiej po raz pierwszy w STU wystąpi Maria Seweryn.

W spektaklu role grane będą podwójnie. Anielę odtworzą: Paulina Kondrak i Agata Woźnicka, Klarę – Joanna Pocica i Anna Siek, Radosta – Andrzej Deskur i Grzegorz Mielczarek, Gustawa – Maciej Grubich i Aleksander Talkowski, Albina – Jan Romanowski i Łukasz Szczepanowski, Jana – Marek Litewka i Krzysztof Pluskota (reżyser).

„Śluby panieńskie, i w ogóle sam (Aleksander) Fredro, to jest zawsze uniwersalna i na najwyższym poziomie rozrywka, to jest po mistrzowsku napisana, jedna z najśmieszniejszych komedii w historii literatury polskiej” – powiedział reżyser Krzysztof Pluskota, przed pokazem medialnym fragmentów spektaklu.

Jak wyjaśnił, starał się wiernie wystawić utwór Aleksandra Fredry. „Kiedy obcuję z dziełem literackim, to staram się uznać prawo i jakość autora, w tym przypadku spotykam się z najwyższą jakością i dlatego nie zmieniam, nie motam, nie piszę nowoczesnej sztuki na nowo, oddaję hołd doskonałemu dziełu” – mówił.

Podkreślił też jednak, że „Śluby panieńskie” w jego realizacji będą spektaklem nowoczesnym, głównie za sprawą młodego zespołu. „Mam młodą, wspaniałą obsadę, ja (Pluskota urodził się w 1978 r.) jestem prawie najstarszy spośród aktorów” – powiedział i wyjaśnił: „Mając tak młody team, muszę skorzystać z jego energii, muszę posłuchać głosu ich pokolenia – i tu się okazuje, że młodzi ludzie te same słowa, które do tej pory wszyscy myśleli, że są już na wszystkie strony przedstawione, i że te intrygi są jasne i oczywiste, nagle okazuje się, że u nas nabiera to zupełnie nowych znaczeń”.

Tomasz Cichocki
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl