Aktualności
Środa, 10 sierpnia 2016 08:14

„Odrowązianie” dumną reprezentacją Gminy Czarny Dunajec

W ramach 47. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w dniach 6-9 sierpnia 2016r. odbył się konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach.
Komisja w składzie:

Anna Borucka-Szotkowska - przewodnicząca komisji, muzykolog
Aleksander Smaga - muzyk
Zbigniew Wałach - muzyk
Katarzyna Pach-Sznepka - sekretarz jury
wysłuchała 97 prezentacji muzyki ludowej, w tym: 24 kapel, 26 grup śpiewaczych, 15 solistów instrumentalistów, 6 solistów multiinstrumentalistów, 15 solistów śpiewaków, 7 mistrzów instrumentalistów z uczniami, 4 mistrzów śpiewaków z uczniami.

Gminę Czarny Dunajec reprezentowali:
- grupa śpiewacza „Odrowązianie” w składzie:
Bachula Justyna, Dusza Justyna, Gal Anna, Witek Krystyna zdobywając I MIEJSCE
- instrumentalista (skrzypce) Wesołowski Przemysław z Działu zdobywając II MIEJSCE.

Z Podhala zdobyli jeszcze miejsca: kapela Bartłomieja Fatli z Nowego Targu- III miejsce, kapela Skalni z Krakowa – III miejsce, grupa śpiewacza Regle z Poronina – II miejsce, instrumentalista (dudy podhalańskie) Szymon Bafia z Zakopanego- II miejsce, mistrz-uczeń instrumentalista (dudy podhalańskie) Szymon Bafia- II miejsce.

Uczestnictwo w Festiwalu jest wspaniałą okazją do spotkań z zespołami z innych regionów, co dla miłośników kultury ludowej ma szczególną i niezapomnianą wartość, gdyż kształtuje świadomości młodych ludzi, co wpływa na większą dbałość o podtrzymywanie rodzimej tradycji, ale i szacunek do innych grup etnicznych i ich folkloru.

Krystyna Witek

źródło: mat. prasowe

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl