Piątek, 29 marca | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
03.02.2018 | Czytano: 61

„Kopciuchy” znikną z gminy Olkusz

Gmina Olkusz otrzymała blisko 617 tysięcy złotych dotacji na wymianę 66 starych, nieekologicznych pieców. Dzięki temu zostaną one zamienione na urządzenia najwyższej klasy, mające o wiele wyższą sprawność energetyczną, przynoszące oszczędność pieniędzy i emitujące zdecydowanie mniej zanieczyszczeń. Przekazane wsparcie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Całkowita wartość tego zadania wynosi ponad 641 tys. złotych. Oznacza to, że przekazane fundusze unijne pokryją ponad 96 proc. wszystkich kosztów. Umowę gwarantującą przyznanie dofinansowania burmistrzowi Olkusza przekazał Grzegorz Lipiec z zarządu województwa. W spotkaniu wziął też udział radny województwa Marcin Cockiewicz.

- Małopolska jako pierwszy region w Polsce rozpoczęła walkę ze smogiem wprowadzając uchwały antysmogowe. W ślad za rozwiązaniami prawnymi podjęliśmy też konkretne działania, które poprawią jakość powietrza w naszym województwie. Sprawią, że za kilka lat w Małopolsce będzie oddychać się po prostu lepiej. W tej perspektywie finansowej, czyli do 2020 roku ogólnie na politykę energetyczną mamy aż 420 mln euro. Cieszę się, że dzisiaj część z tych pieniędzy trafiła do Olkusza - podkreśla Grzegorz Lipiec.

Dzięki przekazanej dotacji na terenie gminy Olkusz zostanie wymienionych 66 kotłów. Realizacja tego zadania obejmuje też modernizację wewnętrznych instalacji w budynkach, do których już wkrótce trafią nowe urządzenia. Dzięki temu mieszkańcy, którzy zdecydowali się na wymianę swojego pieca, już niebawem będą mogli ogrzewać swój dom nie tylko taniej, ale też bardziej ekologicznie. Nowe piece emitują bowiem znacznie mniej szkodliwych substancji w porównaniu ze starymi. Według szacunków emisja CO2 zmniejszy się o 33 proc., pyłu PM10 aż o 96 proc., a pyłu PM2,5 – o 91 proc..

W sumie w całym województwie - dzięki dotacjom o łącznej wartości 295 mln zł z RPO WM 2014-2020 - zniknie ponad 26,5 tys. nieekologicznych urządzeń. Zostaną zastąpione spełniającymi najwyższe normy kotłami na gaz, biomasę i paliwa stałe.

opr. s/
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl