Aktualności
Piątek, 14 września 2018 11:39

„Kajko i Kokosz. Komiksowa archeologia” - wystawa nie tylko dla dzieci

W Muzeum Archeologicznym odbyło się otwarcie nowej wystawy czasowej „Kajko i Kokosz. Komiksowa archeologia”
Wystawa "Kajko i Kokosz - Komiksowa Archeologia", przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku prezentowana będzie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie od 14 września do 6 listopada 2018 roku.

Na wystawie prezentowanych będzie blisko 60 zabytków archeologicznych należących do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, a także wiele materiałów komiksowych pochodzących ze zbiorów prywatnych m.in. Wojciecha Łowickiego i archiwum rodzinnego Janusz Christy.

Fragmenty komiksów zostały wykorzystane do celów wystawienniczych za zgodą Fundacji "Kreska" im. Janusza Christy.

Autorami scenariusza wystawy są Paweł Pogodziński oraz Wojciech Łowicki, współautorami - Paulina Christa, Radosław Gieremek i Krzysztof Janicz.
Kuratorem wystawy w Muzeum Archeologicznym w Krakowie jest mgr Michał Zaitz.

Ekspozycja to nie lada przeżycie dla dzieci, ale też dla wielu dorosłych, pamiętających lekturę kultowego komiksu o Kajku i Kokoszu. Prowadzone będą także specjalne lekcje dla dzieci i młodzieży nawiązujące do tematyki wystawy.

Janusz Christa to jeden z najważniejszych autorów w historii komiksu polskiego. Stworzył tysiące komiksowych stron i bohaterów rozpoznawalnych przez miliony czytelników. Pierwsze prace publikował już pod koniec lat 50. XX w., jednak to seria przygód o dwóch słowiańskich wojach Kajku i Kokoszu zapewniła mu sławę i ugruntowała silną pozycję rysownika na arenie ogólnopolskiej. Komiksy o Kajku i Kokoszu przenosiły czytelnika do wczesnego średniowiecza, do grodu Mirmiłowo.

Na poszczególnych planszach Christa podrzucił wiele wskazówek sytuując akcję na terenach polskich jeszcze przed przyjęciem chrześcijaństwa. Oprócz tytułowych bohaterów Christa stworzył galerię charakterystycznych postaci ze zrzędliwym kasztelanem Mirmiłem, korpulentną Lubawą, wrażliwym zbójem Łamignatem i jego mądrą żoną czarownicą Jagą oraz ekipę czarnych charakterów na czele z „krzyżakopodobnymi zbójcerzami”. Siłą serii oprócz perfekcyjnej warstwy plastycznej była jakość opowieści, wartkiej, pełnej przygód i humoru, z aluzjami do PRL-owskiej rzeczywistości, w której komiksy powstawały.


Tomasz Cichocki i materialy prasowe Muzeum Archeologicznego w Krakowie
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl