Piątek, 29 marca | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
26.06.2019 | Czytano: 84

77 lat temu utworzono Karną Kompanię Kobiet KL Auschwitz – Bor/Budy

25 czerwca br. upłynęła 77-ta rocznica utworzenia Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bor/Budy. W tym dniu przed historycznym budynkiem, Miejscem Pamięci, w którym zakwaterowano kobiety – więźniarki przybyłe z obozu KL Auschwitz, odbyły się główne uroczystości, organizowane przez Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Poprzez symboliczne złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, jak co roku, w tym miejscu, uczczono pamięć o tych wydarzeniach, mówiących o powstaniu podobozu KL Auschwitz Frauenstrafkompanie Bor/Budy.

Uroczystości odbyły się z udziałem m.in. P. Zbigniewa Starca - Wicewojewody Małopolskiego, P. Radosława Szota Burmistrza Brzeszcz, P. Anny Marconi-Betka i P. Barbary Furmanik z Narodowego Instytutu Dziedzictwa z Zespołu ds. Światowego dziedzictwa UNESCO, P. Zdzisława Jurkowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, P. Teresy Jankowskiej Członka Zarządu Powiatu w Oświęcim wraz z delegacją, P. Haliny Musiał Zastępcy Wójta Gminy Oświęcim, P. Zbigniewa Krzemienia i P. Krzysztofa Harmaty Członków Rady Gminy Oświęcim, członków korpusu dyplomatycznego w osobach: Konsula Generalnego Węgier P. Adrienne Körmendy, Konsula Generalnego Francji P. Frédéricka de Touchet, Konsulna Generalnego Niemiec dr Michaela Groβa, Honorowego Konsulna Generalnego Austrii P. Andrzeja Tombińskiego, a także delegacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w osobach P. Teresy Wontor-Cichy i P. Jacka Lachendro, delegacji Tauron Wydobycie S.A. Zakład Górniczy w Brzeszczach w osobach P. Bartosza Urody i P. Wojciecha Korczyka, Ojca Piotra Cubera z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, ks. Manfreda Deselaersa z Centrum Dialogu i Modlitwy wraz z delegacją, P. Aleksandry Kącki Dyrektor Ośrodka Kultury w Brzeszczach, delegacji Kół Gospodyń Wiejskich Bór i Wilczkowic, przedstawicieli ZBOWiD-u z Brzeszcz, przedstawicieli służb mundurowych oraz mieszkańców Brzeszcz.

Wartę honorową pełnili harcerze 13 Drużyny Harcerskiej “Widmo”, zabezpieczenie udzieliła OSP Brzeszcze Bór.

Podczas uroczystości Wicewojewoda Małopolski Pan Zbigniew Starzec złożył wieniec w imieniu Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego oraz odczytał list skierowany przez Premiera Morawieckiego na dzisiejszą uroczystość.

Jak podają materiały źródłowe powstanie Karnej Kompanii Kobiet wiązało się bezpośrednio z ucieczką 24 czerwca 1942 roku z komanda kobiecego KL Auschwitz polskiej więźniarki Janiny Nowak. Niemcy, by zaostrzyć dyscyplinę, zastosowali odpowiedzialność zbiorową. Wszystkim 200-tu kobietom z jej komanda ogolono głowy, a samo komando przekształcono w karną kompanię i 25 czerwca wraz z 200-stoma Żydówkami różnych narodowości wśród których były, Słowaczki, Rosjanki, Ukrainki, Jugosłowianki, Czeszki oraz Niemki odesłano do nowo utworzonego karnego podobozu w Borze/Budach.

Więźniarki karnego komanda bez względu na pogodę czy porę roku pracowały przy pogłębianiu oraz oczyszczaniu brzegów pobliskich stawów z sitowia oraz tataraku, pracowały w lesie przy wyrębie drzew. Wykonywały także większość prac rolniczych na okolicznych polach. Ciężkie warunki pracy oraz okrutne traktowanie przez więźniarki funkcyjne dla wielu kończyło się śmiercią. W drugiej połowie sierpnia 1942 r. część komanda kobiet przeniesiono do obozu żeńskiego w KL Birkenau. Po niespełna dwóch miesiącach od utworzenia karnego podobozu było to 137 polskich więźniarek - tyle zdołało przeżyć z 200 skierowanych kobiet z pierwszego transportu do karnej kompani w czerwcu.

Ostatecznie w marcu 1943 r. karne komando kobiece zostało przeniesione do obozu kobiecego w KL Birkenau, a w miejscu Karnej Kompanii Kobiet utworzono podobóz kobiecy KL Auschwitz Frauenlager Bor/Budy.

Jeśli Auschwitz uznać za piekło, to Bor/Budy były jego najniższym kręgiem …. - tak swój pobyt w Karnej Kompanii Kobiet wspomina Zofia Posmysz numer obozowy 7566.



mat. prasowe Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl