Golemo
Aktualności
Czwartek, 5 grudnia 2019 18:00

77 konkurs szopek krakowskich

W czwartek przed południem na Rynek Główny tradycyjnie przybyli szopkarze ze swoimi pracami i zajęli miejsca na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Po hejnale w samo południe korowód twórców przeszedł wokół Rynku przed estradę, gdzie odbyła się prezentacja szopek.
Do rywalizacji może przystąpić każdy. Najlepsze prace wyłoni sąd konkursowy powołany przez dyrekcję Muzeum, który oceni prace w czterech kategoriach: szopki dziecięce, szopki młodzieżowe, szopki rodzinne i szopki seniorów. Twórcy mają szansę zdobyć punkty za nawiązanie do tradycji, architekturę, kolorystykę, lalki, elementy ruchome, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne. Zwycięzców poznamy w niedzielę, a wszystkie zgłoszone prace tradycyjnie prezentowane będą na pokonkursowej wystawie - tym razem w oddziale Celestat MHK.

W ubiegłym roku szopkarstwo krakowskie trafiło na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Decyzja o wpisie zapadła podczas 13. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, która obradowała w Port Louis na Mauritiusie. To pierwszy polski wpis na tę prestiżową listę UNESCO.

Konkurs Szopek Krakowskich organizowany jest od 1937 r. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, konkurs wznowiono w 1945 r., kiedy na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Od tej pory konkursy są organizowane nieprzerwanie co roku w każdy pierwszy czwartek grudnia. Wyniki ogłaszane są w następującą po czwartku niedzielę.

źródło: fot. Tomasz Cichocki materialy prasowe Muzeum Krakowa

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
TDP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl