Aktualności
Czwartek, 28 listopada 2019 08:42

77. Konkurs Szopek Krakowskich

Zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich.
Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a i ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, które kontynuuje tę tradycję do dziś.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. Scena Bożego Narodzenia przeniesiona została z Betlejem w scenerię zabytkowych budowli Krakowa. Szopka krakowska to smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, fantazyjnie przetworzonych i połączonych.

Celem organizacji konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, której wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Ma on znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego elementu wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Szopki ocenia jury składające się z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w 2014 roku. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Reprezentatywnej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Muzeum Krakowa zaprzasza 5 grudnia 2019 roku od godz.10.00 pod pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie zgromadzą sie artysci ze swymi dziełami. Po prezentacji i uroczystym pochodzie wokół Rynku Głównego szopki zostaną poddane ocenie jury, które wyłoni te najpiękniejsze w kilku kategoriach. Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi 8 grudnia o godz. 14.00 w Pałacu Krzysztofory, po czym wyruszy korowód do Celestatu (ul. Lubicz 16), gdzie o godzinie 16.00 uroczyste zaświecenie szopki 
w Ogrodzie Strzeleckim ropocznie wernisaż pokonkursowej wystawy.
Jak każe tradycja nagrodzone szopki zostaną pokazane szerokiej publiczności na specjalnej wystawie, a nagrodzone w ubiegłym roku szopki zobaczyć można w galerii poniżej.

77. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie uzyskała honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.muzeumkrakowa.pl

mat. prasowe Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, fot, A. Janikowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl