Golemo
Aktualności
Środa, 9 września 2020 10:26

5 najczęstszych pytań o OC (art. sponsorowany)

Ubezpieczenie samochodu to bardzo ważny moment w życiu każdego kierowcy. W tym tekście odpowiemy na 5 najczęstszych pytań dotyczących polisy OC, które pojawiają się w głowach klientów towarzystw ubezpieczeniowych.
1. Na ile zawierana jest umowa OC?

Standardowo umowa jest podpisywana na 12 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że tylko na taki okres możliwe jest wykupienie ubezpieczenia. Istnieją sytuacje, dopuszczane przez prawo, które pozwalają na tzw. OC krótkoterminowe. Z przywileju wykupienia takiej polisy mogą korzystać właściciele pojazdów zabytkowych oraz sprowadzanych z innego kraju przed rejestracją w Polsce. Więcej o OC krótkoterminowym znajdziesz w tym miejscu: https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-oc-na-3-miesiace/

2. Czy OC jest obowiązkowe?

Tak i nie ma żadnego wyjątku od tej zasady. Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej musi zostać wykupione przez każdego właściciela pojazdu mechanicznego, który jest zarejestrowany. Obowiązek dotyczy samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli, naczep i przyczep oraz ciągników rolniczych.

3. Czy za brak OC grozi kara?

Przepisy są co do tego bardzo precyzyjnie i jasno określają konsekwencje wynikające z braku ważnej polisy OC. Karą jest grzywna, której wysokość jest zmienna w zależności od okresu, w jakim pojazd nie był ubezpieczony. W roku 2020 stawki grzywny dla samochodów osobowych prezentują się następująco:

- do 3 dni – 1040 zł

- od 4 do 14 dni – 2600 zł

- powyżej 14 dni – 5200 zł

Do wykrycia braku ważnej polisy zazwyczaj dochodzi podczas kontroli policyjnej. Pamiętaj też, że nowoczesne systemy ewidencji oraz zarządzana danymi szybko zweryfikują, czy masz aktualne ubezpieczenie. Nie ma tu miejsca na żadne oszustwa.

4. Przed czym chroni OC?

OC to polisa, która powstała po to, by chronić sprawców wypadków przed konsekwencjami finansowymi ich czynów. Z drugiej strony OC daje również gwarancję ofiarom, że otrzymają stosowne odszkodowania. Ubezpieczyciel jest zobowiązany, w sytuacji, gdy jego klient jest sprawcą niebezpiecznego zdarzenia, do wypłaty odszkodowań oraz wszelkich rekompensat finansowych. Pamiętaj, że pełny zakres ochrony oraz ewentualnych wyłączeń od odpowiedzialności znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach umowy). Powodem do uruchomienia środków z polisy jest np. ostatni wypadek w rejonie Skomielnej Białej.

5. Czy każde OC jest takie samo?

Tak. Obowiązkowy charakter ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawia, że w każdym towarzystwie otrzymasz ten sam zakres ochrony. Nie ma więc najmniejszego sensu szukanie najlepszej oferty, bo każda jest taka sama. Przy wyborze ubezpieczenia najlepszymi kryteriami są cena i renoma konkretnej firmy.

Jak widzisz, ubezpieczenie OC jest bardzo przydatnym produktem, który sprawi, że w razie wypadku, który wydarzył się z Twojej winy, nie zostaniesz bez pomocy i obowiązek spłacenia ofiar przejdzie na ubezpieczyciela. Musisz jednak wiedzieć, że tak się wydarzy tylko w przypadku, gdy Twoje działania nie miały celowego charakteru, a Ty byłeś w 100% trzeźwy.

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl