Aktualności
Środa, 29 maja 2019 13:21

53. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy

W poniedziałek w Krynicy Zdroju odbyła się konferencja prasowa na której zaprezentowano program tegorocznego Festiwalu im. Jana Kiepury, który tradycyjnie odbędzie się w sierpniu.
W spotkaniu udział wziął burmistrz Piotr Ryba, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy Julia Dubec-Dudycz oraz profesor Tadeusz Pszonka - dyrektor artystyczny tegorocznego festiwalu. Nowy gospodarz miasta potwierdził, że pierwszy organizowany pod jego rządami festiwal jest dla Krynicy bardzo ważny, i sprawą honorową jest odbudowanie jego marki po perturbacjach związanych z poprzednią edycją.

Część artystyczną przestawił zebranym Tadeusz Pszonka - światowej sławy tenor odpowiedzialny za całokształt każdego z ośmiu festiwalowych dni w tym roku. Jak sam mówił, tworząc program starał się szanować przyzwyczajenia krynickiej publiczności proponując jednocześnie nieco świeżości. Festiwal rozpocznie się 10 sierpnia Galą Operową a zakończy go w dniu 17 sierpnia promenadowy koncert, podczas którego wystąpi Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod batutą Zbigniewa Gracy oraz wspaniali tenorzy: Tadeusz Szlenkier, Tomasz Kuk, Damian Sutowicz, Maciej Komandera, Mihail Mihaylov, Choi Wonhyeok. Koncert poprowadzą Olimpia Górska i Jerzy Snakowski.

Nowością, a może powrotem do tradycji będą koncerty promenadowe - znane z czasów kiedy festiwal organizował i prowadził nieodżałowanej pamięci Bogusław Kaczyński. Na specjalnie zbudowanej scenie odbędzie się aż siedem różnych koncertów. Wieczorowe koncerty galowe odbywać się będą w większości jak dotąd, w Pijalni Głównej.

Program uzupełnią koncerty popołudniowe oraz codzienne poranne spotkania z gwiazdami festiwalu. Według pomysłu profesora Pszonki, spotkania te mają być okazją do swobodnych rozmów i pytań z różnych dziedzin, także takich, na które odpowiedzi nie znajdziemy w notkach prasowych na temat artystów.

Specjalnym gościem festiwalu będzie młodszy syn Kiepury - Marian. Spotkanie z nim zaplanowana na ostatni dzień festiwalu. Zaproszenie - co podkreślił dyrektor artystyczny - przyjął po wielu latach starań.
Przypomnijmy, że jubileuszową 50. edycje festiwalu w roku 2016 zaszczycił straszy syn Kiepury - John Thade.

Szczegóły programu 53. Festiwalu im. Jana Kiepury są już dostępne w dziale co gdzie kiedy, a zgodnie z zapowiedzią organizatorów, w poniedziałek 3 czerwca rozpocznie się sprzedaż biletów.wo/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl