Aktualności
Środa, 12 sierpnia 2015 11:55

49 Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju już trwa. Malopolskaonline patronem medialnym Festiwalu

Od soboty 8 sierpnia br. trwa jeden z największych w Polsce festiwali poświęconych Janowi Kiepurze. Przypomnijmy, że jest to największe i najważniejsze wydarzenie kulturalne, odbywające się w Krynicy-Zdroju corocznie od 1967 roku, a jego twórcą jest Stefan Półchłopek, który nawiązując do pięknych tradycji przedwojennej Krynicy, chciał upamiętnić życie i twórczość wielkiego tenora, którego poznał osobiście.
I Festiwal im. Jana Kiepury odbył się w 1967 roku, czyli w rok po śmierci wielkiego śpiewaka, a gościem honorowym była Marta Eggerth-Kiepura. Twórcą Festiwalu i organizatorem jego pierwszych 15. edycji był Stefan Półchłopek - były burmistrz, długoletni animator życia kulturalnego i sportowego uzdrowiska, założyciel i sekretarz Społecznego Komitetu Rozwoju Krynicy - formalnego właściciela festiwalu.

Tegoroczny, 49. Festiwal im. Jana Kiepury, to muzyczne wydarzenia z największymi gwiazdami scen operowych i operetkowych oraz filharmonicznych Polski i Świata.

Wystąpiła już Małgorzata Walewska, mezzosopranistka, w repertuarze francuskich piosenek, w tym Edith Piaf, a akompaniowało jej Motion Trio, wspaniali akordeoniści pokazujący, że akordeon, są niczym największe organy o wielkich możliwościach interpretacyjnych i wykonawczych. Zespół tworzą Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyna.

Przez kolejne festiwalowe dni na scenie krynickiej Pijalni Głównej pojawią się między innymi jeszcze tacy artyści jak: Monika Korybalska, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Ewa Vesin, Joanna Woś, Bożena Zawiślak-Dolny, Przemysław Firek, Stanisław Kufluk, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert, Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski, a także mistrzowie piosenek Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki, a ponadto artyści Opery Krakowskiej.

Obok ośmiu głównych koncertów wieczornych zaplanowane zostały także kameralne muzyczne popołudnia w kościołach Krynicy i Tylicza, a także pokazy filmów poświęcone i z udziałem Jana Kiepury.

Jak co roku działa codzienny Klub Festiwalowy, w ramach którego widzowie spotykają się z artystami biorącymi udział w festiwalu.

Atrakcją dla turystów jest codzienny Hejnał Kiepurowski - spotkanie w samo południe w muszli koncertowej na deptaku, a po nim prezentacje jednego z utworów, jakie wykonywał Jan Kiepura.

W festiwalu udział biorą cztery orkiestry: Orkiestra Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy, która zainauguruje festiwal, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, Orkiestra Młoda Filharmonia pod kierunkiem Tomasza Chmiela oraz Orkiestra Opery Krakowskiej, którą poprowadzi Tomasz Tokarczyk.

Zaplanowane do 15 sierpnia br. koncerty będą ucztą dla uszu, duszy i serca, bowiem występujący artyści, to wirtuozi i gwiazdy z najwyższych muzycznych półek Polski i świata.

Jeśli więc organizatorzy tegorocznego festiwalu przygotowali melomanom tak wielkie atrakcje, to co się będzie działo w roku przyszłym podczas jubileuszowego 50. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju.

Dla tych, którzy jeszcze nie dotarli do Krynicy Zdroju jest jeszcze szansa, do 15 sierpnia, bądź już rezerwowanie sobie czasu i być może miejsc na przyszłoroczne koncerty, o których, jak się dowiedzieliśmy od organizatorów już się intensywnie myśli.

Henryk Janusz Olkiewicz
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl