Aktualności
Poniedziałek, 4 grudnia 2017 08:28

35 nowych tramwajów w Krakowie

Pasażerowie pojadą nowymi tramwajami dopiero w 2020 r. A zgodnie z pierwotnym planem krakowskiego przewoźnika, miały pojawić rok wcześniej.
To wreszcie koniec, trwającego od kilkunastu miesięcy sporu między MPK a bydgoską firmą PESA. Ostatecznie jej szefowie wycofali kolejne odwołanie i sami zrezygnowali z walki o możliwość produkcji tramwajów dla stolicy Małopolski. A to oznacza, że nowe pojazdy stworzy konsorcjum Stadler-Solaris. Umowa powinna zostać podpisana w najbliższych tygodniach. Dokumentację przetargową będzie jeszcze analizował Urząd Zamówień Publicznych.

Wykonawca dostanie 30 miesięcy od podpisania umowy na dostarczenie kompletu 35 nowoczesnych tramwajów.

Podpisanie umowy z konsorcjum Stadler-Solaris oznacza, że MPK za każdy nowy tramwaj zapłaci ponad 300 tys. zł więcej, niż byłoby to w przypadku umowy z PESĄ. Stadler i Solaris w przetargu zaproponowały cenę 7 270 127 zł netto za jeden pojazd a PESA 6 950 000 zł netto.

Nowe pojazdy mają mieć przynajmniej 30 metrów długości. Będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację, monitoring, porty USB do ładowania smartfonów. Po ich pojawieniu się w Krakowie, wycofywane będą z torowisk stare tramwaje. Zgodnie z wymogiem MPK, dwa z 35 nowych tramwajów zostaną wyposażone w system, pozwalający im przejechać kilka kilometrów na własnym zasilaniu. Wtedy na części ulic w ścisłym centrum miasta można byłoby zlikwidować sieć trakcyjną.

opr. ab

źródło: krakow.naszemiasto.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl