Sobota, 20 kwietnia | Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
03.01.2015 | Czytano: 66

34 małopolskie przychodnie lekarzy rodzinnych nie podpisały umów z NFZ na 2015

Świadczeniodawcy zrzeszeni w Małopolskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia - Porozumienie Zielonogórskie realizujący świadczenia zdrowotne w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej informują: "po wielokrotnych spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i centrali Narodowego Funduszu Zdrowia nie zostały uzgodnione warunki realizacji umów na 2015 r."

W komunikacie Zarządu MZPOZ-PZ czytamy: "Przygotowana propozycja pakietu onkologicznego i kolejkowego nie została uzgodniona ze środowiskiem lekarskim co do zakresu i finansowania nowych rozwiązań.

Nowe rozwiązania wprowadzają dodatkowe obowiązki dla lekarzy POZ w zakresie diagnostyki i pracochłonnej administracji bez wskazania źródeł finansowania, a także grożą gorszą opieką dla pozostałych, nieonkologicznych, pacjentów.

Pragniemy poinformować również, że propagowana przez Ministerstwo Zdrowia informacja o wzroście stawki kapitacyjnej i w związku z tym „korzystnych" warunkach kontraktowania na rok 2015 jest manipulacją medialną.

Stawka kapitacyjna wzrośnie - kosztem likwidacji dodatkowego finansowania: za niektóre choroby przewlekłe, nagłe zachorowania infekcyjne oraz za pacjentów wykazywanych przez system eWUS jako nieubezpieczeni - gdy cały czas wiadomo, że system ten przekazuje fałszywe dane „myląc" się na naszą niekorzyść.

W sytuacji obciążenia nas dodatkowymi kosztochłonnymi badaniami wynikającymi z pakietu onkologicznego - przewidujemy realny spadek nakładów na prowadzenie naszych zakładów grożących ich zapaścią finansową.

Zaistniała sytuacja braku woli porozumienia i zerwania przez Ministerstwo negocjacji w dniu 29 grudnia b.r. zmusiła nas, zakłady zrzeszone w Porozumieniu Zielonogórskim, do nieotwierania praktyk w dniu 2 stycznia 2015 r. - gdyż nie możemy podpisać umów na warunkach proponowanych przez Ministerstwo."

Przypomnijmy - od 1 styczna br. opiekę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w Małopolsce zabezpieczać będą placówki mające umowę z Małopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeśli gabinet lekarza rodzinnego nie będzie czynny, pacjenci mogą skorzystać z opieki lekarza w innej przychodni lub z pomocy medycznej w szpitalnym oddziale ratunkowym bądź szpitalnej izbie przyjęć.

Do dyspozycji pacjentów są również ambulatoria nocnej i świątecznej opieki działające od godz.18.00, a w dni wolne od pracy – całodobowo. Zarówno do szpitalnych oddziałów ratunkowych, jak i izb przyjęć czy ambulatoriów nie obowiązuje rejonizacja.

Każdy ubezpieczony ma prawo zmiany lekarza pierwszego kontaktu bezpłatnie trzy razy w roku. W tym celu wystarczy złożyć nową deklarację w wybranej przychodni. Świadczeniodawca, u którego byliśmy wcześniej zapisani, jest zobowiązany do wydania kopii dokumentacji medycznej na wniosek pacjenta.

Na pytania dotyczące placówek medycznych, w których pacjenci uzyskają pomoc lekarza POZ, odpowiada bezpłatna i całodobowa infolinia Małopolskiego Oddziału NFZ – numer telefonu: 800 007 797. Infolinia ta będzie czynna od 1 stycznia 2015 roku od godziny 16.00.

Wykaz placówek, które realizują świadczenia lekarza POZ w ramach umowy z MOW NFZ; szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć w Małopolsce oraz ambulatoriów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - na stronie www.nfz-krakow.pl.

opr. s/

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl