Golemo
Aktualności
Piątek, 14 października 2016 13:49

306 rodzin, 56 wolontariuszy i 5513 rodzinnych noclegów - podsumowano rok działalności Domu Ronalda McDonalda (zdjęcia)

W połowie października mija rok od otwarcia pierwszego w Polsce Domu Ronalda McDonalda, bezpłatnego hotelu wybudowanego z myślą o rodzicach i opiekunach małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego na krakowskim Prokocimiu.
Od 12 miesięcy pełni rolę długoterminowego „domu poza domem” dla setek rodzin, bliskich, przyjaciół hospitalizowanych dzieci, które chcą być razem w trudnym czasie choroby.

Dom Ronalda McDonalda współpracuje ściśle z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu. To w Szpitalu podejmowana jest decyzja o przydzieleniu miejsca w Domu. Decyduje o tym między innymi odległość rodziny od domu, stan hospitalizowanego dziecka i prognozy dotyczące czasu jego pobytu w szpitalu. Nie ma wątpliwości, że obecność najbliższych, rodziny, przy dziecku w trakcie jego choroby to, obok leczenia, jeden z najważniejszych czynników pozwalających na szybki powrót do zdrowia. To główna idea powstania i działalności Domu – aby rodzina mogła być razem.Do tej pory najdłuższy pobyt w Domu, który wciąż trwa, wynosi ponad 210 dni. Z kolei najdłuższy, szczęśliwie zakończony pobyt trwał 191 dni. Bliźniaki Milo i Tyluś wraz z rodzicami, jeden hospitalizowany, drugi przebywający w Domu, aby być blisko brata, spędzali w Szpitalu i w Domu czas od pierwszych miesięcy swojego życia. Tu stawiali swoje pierwsze kroki, bawili się, a co najważniejsze, byli razem.

„Po roku działalności Domu Ronalda McDonalda, możemy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że to miejsce autentycznie wypełnia swoją misję. Bliskość rodziców, gdy dziecko w czasie choroby najbardziej ich potrzebuje ma niebagatelny wpływ na proces powrotu do zdrowia. Dom pomaga setkom rodzin, ale pomaga także Szpitalowi. Rodzice wracają z Domu silniejsi, wypoczęci, z energią, którą oddają swojemu dziecku. Nowotwór dewastuje energię, a sposób na zahamowanie tego procesu nie jest nam jeszcze znany. Komfort Domu to efekt zaangażowania dziesiątek prywatnych firm – darczyńców oraz ponad 50 wolontariuszy, którzy co dzień pomagają w funkcjonowaniu Domu. W ciągu 12 miesięcy liczba rodzinnych noclegów w Domu Ronalda wyniosła 5513! To wynik, który pokazuje jak bardzo potrzebne są miejsca takie jak Dom.” – mówi Prezes Fundacji Ronalda McDonalda, prof. dr hab. n. med. Adam Jelonek.

Dom składa się z 20 pokoi, w tym dwóch apartamentów, zaprojektowanych z myślą o rodzicach niepełnosprawnych. Na powierzchni blisko 100 m² może przebywać jednocześnie 49 osób, a w pokojach nocować jednocześnie 20 kilkuosobowych rodzin. Dom wyposażony jest we wspólny salon, kuchnię, jadalnię, ale także w pralnię, tak, aby stworzyć rodzinom idealne warunki pobytowe, aby mogli poczuć się jak w domu i być razem.

Krakowski fundacyjny hotel powstał z inicjatywy i środków finansowych Fundacji Ronalda McDonalda. Ta działająca w Polsce od 2002 roku organizacja pożytku publicznego skupia swoje działania na temacie profilaktyki onkologicznej, prowadząc m.in. ogólnopolski program bezpłatnych badań USG „NIE nowotworom u dzieci” i finansując szkolenia lekarzy POZ we wczesnym wykrywaniu nowotworów.

Dom poza domem w Krakowie to jeden z 359 działających obecnie na świecie hoteli Fundacji Ronalda McDonalda. Krakowska inwestycja jest pierwszą tego typu zrealizowaną przez Fundację Ronalda McDonalda, polski oddział tej globalnej organizacji charytatywnej.

opr. s/

źródło: mat. prasowy

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl