WSB
Aktualności
Poniedziałek, 3 października 2016 20:10

22. rocznica ocalenia z pożaru kościółka na Obidowej

Strażacy z prawie 30 jednostek, w większości z Podhala i okolic Rabki-Zdroju, wzięli jak co roku udział w mszy świętej odprawianej w rocznicę ocalenia kościółka św. Krzyża na Obidowej przed całkowitym spaleniem. Mszy świętej przewodniczył biskup Tadeusz Pieronek.
Co roku do Chabówki przyjeżdżają delegacje z OSP, które brał udział w akacji gaśniczej: Gronków, Długopole, Szaflary, Maruszyna, Ząb, Lasek, Skomielna Biała, Spytkowice, Rokiciny Podhalańskie, Dzianisz, Leszczyny, Biały Dunajec, Raba Wyżna, Łopuszna, Skawa, Czarny Dunajec, Ostrowsko, Rogoźnik, Wróblówka, Pieniążkowice, Kowaniec, Rdzawka, Jordanów, Ratułów Górny, Rabka-Zdrój, Ponice, Chabówka, Waksmund. Obecni są funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Rabce - Zdroju, Nowym Targu, Zakopanem, Nowym Sączu oraz Krakowie.

Przypomnijmy, iż w 1994 roku nieznani sprawcy podpalili zabytkowy, drewniany kościółek. Spłonął tylko jego fragment. Świątynię udało się uratować, bo szczęśliwym zbiegiem okoliczności liczne zastępcy strażaków wracały wtedy z ćwiczeń i były w pobliżu.

- Dziękujemy Bożej Opatrzności za to, że podpalony kościół na Obidowej ocalał. Zbyt często patrzymy na takie wydarzenia odwołując się do przypadku, to dla nas tak wygląda, ale dla Boga przypadki nie istnieją, On wszystko wie, On wszystko zna zanim się zdarzy - mówił w homilii biskup Tadeusz Pieronek. - Łaska opatrzności nie ujmuje w niczym zasługi człowieka. Straż pożarna , która wracała z ćwiczeń zaopatrzona jakby wyjeżdżała do pożaru zrobiła swoje, ocaliła większą część kościoła i w ten sposób wpisała się chlubnie na listę współpracowników Bożej Opatrzności. Nie znani sprawcy, bezmyślni, albo ludzie, którzy uważali, że paląc kościół pozbędą się Boga i sami ułożą sobie nowy porządek świata. Nigdy w historii nie brakowało takich ludzi. Ileż to razy nie pojedyncze osoby ale całe państwa podejmowały walkę z Bogiem, Współczuję tym nieznanym sprawcom i modlę się za nich. Dziś 22 lata od tego dramatycznego wydarzenia na Obidowej dziękujemy dzielnym strażakom nie tylko za 30 metrową drabinę, która pomogła ugasić im ogień ale przede wszystkim za strażaków, ludzi pełniących szlachetną służbę w obronie człowieka i jego dobytku. Pełniących tę służbę zawsze przez cała dobę i w każdych warunkach. Nie dziwię się waszym żonom, że mają pretensję, ale to jest szlachetna służba, to warto robić, to trzeba robić.

W uroczystościach wzięli udział m.in. starosta Krzysztof Faber, przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Jan Krzak, Małopolski Komendant Państwowej Straży Pożarnej bryg. mgr inż. Stanisław Nowak i Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu mł. bryg. mgr inż. Mariusz Łaciak, zastępca KP PSP w Zakopanem bryg. Grzegorza Worwa, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rabce-Zdroju Jacek Fic, prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Rabce-Zdroju i dyrygent Orkiestry Dętej OSP w Rabce-Zdroju Jacek Klinowski i burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło.

r/ zdj. Piotr Kuczaj
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl