Kopalnia
Aktualności
Piątek, 31 stycznia 2014 08:20

20 mln zł na Międzynarodowy Port Lotniczy w Balicach

Za rok Międzynarodowy Port Lotniczy w Balicach zyska m.in. kładkę dla pieszych łączącą terminal pasażerski z wielopoziomowym garażem czy przystanek kolejowy. Wszystko dzięki środkom z MRPO. Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Zarząd Kraków Airport podpisali umowę na dofinansowanie budowy wewnętrznego układu komunikacyjnego krakowskiego portu lotniczego. Dotacja wyniesie 20,72 mln złotych.
To jedna ze strategicznych inwestycji dla Małopolskich. W ramach projektu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice Sp. z o.o. pn.: „Budowa wewnętrznego układu komunikacyjnego portu lotniczego w Krakowie” w ramach lotniska powstanie m.in. kładka dla pieszych, która połączy terminal pasażerski z garażem wielopoziomowym i przystankiem kolejki. Pozostałe zadania inwestycyjne to: budowa i przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego a także powstanie przystanku kolejowego. Projekt będzie realizowany w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu wynosi 44,32 mln złotych, zaś dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 20,72 mln złotych. Jest to dziewiąty projekt Kraków Airport dofinansowany z funduszy unijnych.

– Cieszę się, że województwo małopolskie też ma swój udział w tak dużej i ważnej inwestycji, jakiej podjął się Międzynarodowy Port Lotniczy w Krakowie – mówił podczas podpisania umowy o dofinansowanie MRPO marszałek Marek Sowa.

– Realizacja tego projektu zapewni szybką i sprawną komunikacji w obrębie portu i na drogach dojazdowych do lotniska. Nowy wewnętrzny układ komunikacyjny będzie dostosowany do obsługi rosnącej liczby pasażerów i zapewni integrację różnych środków transportu – drogowego i kolejowego – dodał Jan Pamuła, Prezes Kraków Airport.

Prace przy przebudowie wewnętrznego układu komunikacyjnego lotniska rozpoczęły się już jesienią. Do tej pory wykonano już większą część przekładek instalacji podziemnych, część podbudowy, a na niektórych odcinkach położono warstwy nawierzchni. W związku z pracami nastąpiły zmiany w organizacji ruchu wokół terminalu i garażu wielopoziomowego. Ruch w stronę terminalu oraz wyjazd z garażu odbywają się drogami tymczasowymi.

Za kilka tygodni, o ile pozwolą warunki pogodowe, rozpoczną się prace przy budowie kładki łączącej terminal pasażerski z garażem wielopoziomowym i przystankiem kolejki. Wiosną zostanie ogłoszony przetarg na głównego wykonawcę przystanku kolejowego. Cały projekt ma zostać zakończony na początku 2015 r. W 2015 r. gotowe będą także inne inwestycje realizowane w ramach wielkiego projektu rozbudowy lotniska – terminal, powiększona płyta postojowa, zmodernizowane drogi kołowania.

opr.s/ zdj.Piotr Niemiec SG

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl