Sobota, 27 kwietnia | Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
19.06.2018 | Czytano: 37

20 lat współpracy dwóch samorządów (zdjęcia)

Dzisiaj Powiat Nowosądecki świętował 20-lecie współpracy z niemieckim Powiatem UNNA. Spotkanie odbyło się w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju. Wzięli w nim udział m.in. starosta nowosądecki Marek Pławiak i starosta powiatu UNNA Michael Makiolla. Nie zabrakło też osób, które zainicjowały kontakty obu samorządów i przez 20 lat je koordynowały.

- Świętujemy dzisiaj dwudziestą rocznicę współpracy samorządowej Powiatu Unna i Powiatu Nowosądeckiego. Przez ten czas wiele się zmieniło w Polsce i Europie. Zaczynaliśmy, gdy nie było jeszcze dzisiejszego podziału administracyjnego w naszym kraju, a na ziemi sądeckiej działał poprzednik powiatu – Sądecka Miejska Strefa Usług Publicznych – mówił starosta Marek Pławiak. - Pierwsze nasze kontakty nawiązaliśmy w 1997 roku. Przez dwa dziesięciolecia zmienił się podział administracyjny w Polsce, zmieniały się Zarządy Powiatu Nowosądeckiego, ale niezmienna pozostała wola współdziałania z naszymi niemieckimi partnerami. Każdy kraj ma odrębną historię, zwyczaje, język i tradycję narodową. Rozumiemy jednak, że – przy zachowaniu różnic – konieczne jest poszukiwanie tego, co łączy i tworzy wspólnotę. Tym są właśnie kontakty mieszkańców, szkół, instytucji samorządowych. One budują łańcuch życzliwości i przyjaźni, który owocuje w trudnych chwilach i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Starosta dodał, że tworząc sądecki samorząd powiatowy, mogliśmy garściami czerpać z doświadczenia niemieckich lokalnych wspólnot.

- Przez dwadzieścia lat polski samorząd powiatowy zyskał cenne doświadczenia i stałą mocną pozycję w demokratycznym państwie – mówił starosta Marek Pławiak. - W tym czasie rozwijały się nasze partnerskie kontakty. Trzeba tu wspomnieć o pomocy powiatu Unna w czasie klęski żywiołowej w 2001 roku, setkach młodych ludzi, którzy korzystali z wymian szkolnych i studenckich, kontaktach służb ratowniczych, zrealizowanych wspólnie projektach oraz wizytach oficjalnych delegacji. Nie było roku bez samorządowych działań transgranicznych. Początkowo nieoficjalna współpraca została przypieczętowana umową podpisaną w kwietniu 2002 roku. Miałem wtedy przyjemność być radnym powiatowym. Teraz jako starosta mam możliwość świętowania dwudziestolecia samorządowego współdziałania. To dla mnie niezwykle ważne wydarzenie.

Zwracając się do landrata Michaela Makiolli – starosty Powiatu Unna, starosta Marek Pławiak powiedział:

- Drogi Michaelu! Dziękuję Ci za niezwykle miłe spotkanie, wspólne chwile i okazję do ciekawych rozmów. Zawsze będziesz mile widziany i oczekiwany w moim domu, podobnie jak samorządowcy z Unny są miłymi gośćmi na Sądecczyźnie. Mam nadzieję, że kolejne dwadzieścia lat przyniesie naszym powiatom dalszy rozwój kontaktów, wiele wzajemnych przyjaźni i zrealizowanych projektów. Jestem pewien, drogi Michaelu, że będziesz o to dbać, bo przecież zawsze dba się o przyjaciół. Kończę jeszcze jednym akcentem łączącym nasze regiony. Mieszkańcy Powiatu Unna i Powiatu Nowosądeckiego przez stulecia żegnali się podobnym wezwaniem. Po Polsku to „SZCZĘŚĆ BOŻE”, a po Niemiecku „GRUSS GOTT”.

W podobnym tonie wypowiadał się Michael Makiolla – starosta Powiatu Unna, podkreślając wzajemną wieloletnią współpracę i przyjaźń, jaka wywiązała się między mieszkańcami Sądecczyzny i Unny.

Spotkanie uświetnił występ orkiestry symfonicznej, a wszyscy obecni mogli spróbować pysznego tortu.

W dzisiejszych uroczystościach wzięli udział m.in.: starosta Marek Pławiak, starosta Powiatu Unna Michael Makiolla, poseł Jan Duda (przed 20 laty był przewodniczącym Rady Powiatu), wicestarosta Antoni Koszyk, członek Zarządu Marian Ryba, Jan Golonka – były starosta nowosądecki, radni powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych oraz osoby, które od wielu lat dbają o rozwój polsko-niemieckiej współpracy.

olsz/ zdj. Maria Olszowska
Źródło Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl