Kopalnia
Aktualności
Wtorek, 14 kwietnia 2015 17:29

16 mln zł dla małopolskich, podkarpackich i świętokrzyskich seniorów

W tym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekaże organizacjom, fundacjom i stowarzyszeniom 40 mln zł na realizację 452 projektów dla seniorów. Z tego 16 mln zł trafi do województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.
– Polityka senioralna jest jednym z największych wyzwań stojących przed Polską. Nasze społeczeństwo jest coraz starsze, musimy dobrze przygotować się na nadchodzące zmiany demograficzne. To wielkie zobowiązanie młodego pokolenia wobec naszych rodziców i dziadków – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Program „Aktywność Społeczna Osób Starszych”, przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jest jednym z filarów polityki senioralnej rządu. Organizacje, fundacje i stowarzyszenia mogą otrzymać dotację w wysokości do 200 tys. zł na projekty dotyczące edukacji osób starszych, aktywności społecznej, integracji międzypokoleniowej oraz partycypacji społecznej.

- W tym roku zarezerwowaliśmy na ten cel 40 mln zł w budżecie ministerstwa. Dzięki temu uda się zrealizować aż 452 projekty dla seniorów. Aż 16,5 mln zł przekażemy na projekty realizowane w województwie małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

Centrum Wolontariatu 60+ w Tarnowie to miejsce gdzie seniorzy pomagają swoim rówieśnikom. Fundacja Hetmana Jana Tarnowskiego angażuje osoby starsze do pomocy tym najbardziej potrzebującym w codziennych czynnościach: robieniu zakupów, umówieniu wizyty u lekarza, czy drobnych porządkach. – Projekt, który zgłosiliśmy w tym roku to kontynuacja zeszłorocznej akcji. Co ważne realizowane działania są inicjowane i tworzone przez samych seniorów – tłumaczy Paulina Magiera z Fundacji Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie, który w tym roku z programu ASOS otrzyma ponad 114 tys. zł.

Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” z Poznania dzięki dotacji z programu ASOS zamierza edukować seniorki po leczeniu raka piersi, a także szkolić wolontariuszki oraz liderki stowarzyszeń Amazonek z całej Polski. – Nasz projekt to rozwój klubów Amazonek, ale przede wszystkim wsparcie profilaktyki zdrowotnej seniorów – powiedziała Izabela Pawlikowska-Dolata z Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” w Poznaniu. Ministerstwo na realizację projektu przekaże stowarzyszeniu blisko 200 tys. zł.

Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Bochni przygotowało projekt „Kolpingowska Akademia Zdrowia i Kultury”. – Chcemy wspierać seniorów w naszym regionie nie tylko przez organizowanie im wolnego czasu, ale także zwiększając ich udział w życiu społeczno-kulturalnym oraz tworząc warunki do integracji i wymiany pokoleniowej – tłumaczy Grażyna Rzepka-Płachta ze stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Bochni. Seniorzy sami będą decydować o tym, jaką formę aktywności fizycznej chcą uprawiać, w jakich wydarzeniach kulturalnych uczestniczyć, gdzie jechać na wycieczki. – Seniorzy mają realny wpływ na decyzje, dzięki temu są współodpowiedzialni za jego efekty – dodaje Rzepka-Płachta. Ministerstwo na realizację tego projektu przeznaczy 44 tys. zł.

W województwie małopolskim dzięki dotacjom w ramach tegorocznej edycji ASOS zrealizowanych zostanie 87 projektów, w świętokrzyskim 19 i 18 w podkarpackim. W sumie na 124 projekty w tych regionach przeznaczonych jest 16,5 mln zł.

źródło: materiał prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl