Aktualności
Środa, 5 grudnia 2018 10:15

151. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego

W środę, 5 grudnia mija 151. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Mimo że urodził się na Wileńszczyźnie, to jego działalność niepodległościowa ściśle związana jest z Krakowem. Z tej okazji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski złoży kwiaty na sarkofagu marszałka w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.
O godz. 11.00 młodzież krakowskich szkół zbierze się przed Katedrą Wawelską, by oddać hołd marszałkowi. Następnie o godz. 18.00 zostaną złożone kwiaty na sarkofagu Józefa Piłsudskiego w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Wśród uczestników uroczystości rozpowszechniane będą pamiątkowe karty historyczne i naklejki upamiętniające postać marszałka Piłsudskiego.

Kwiaty zostaną złożone również w Urzędzie Miasta Krakowa w holu kamiennym, gdzie znajduje się popiersie marszałka.

Józef Piłsudski to jeden z twórców polskiej niepodległości. 11 listopada 1918 r. to jemu powołana przez cesarstwa Niemiec i Austro-Węgier Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskała niepodległość.

źródło: Tomasz Cichocki

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl